Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - BDO

Tematyka

Definicja instalacji w kontekście pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Pytanie: Pracuję w dużej firmie, która ma wiele budynków administracyjnych, magazyny i budynki mieszkalne. Dotychczas mieliśmy pozwolenie na wytwarzanie odpadów, które w tym roku się kończy. Czy przedłużenie pozwolenia jest konieczne, jeśli wszystkie powstające odpady nie są wytwarzane w instalacji (tak je wprowadzamy do BDO). Mamy m.in. kotłownie, kuchnię, oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody. Czy w rozumieniu ustawy o odpadach, można któryś z ww. element nazywać instalacją?
Pytania i odpowiedziBDO

Sprawozdanie za brak sieci zbierania pojazdów

Pytanie: Czy musimy złożyć sprawozdanie za brak sieci w BDO, jeśli nie sprowadziliśmy ani jednego pojazdu w minionym roku?
Pytania i odpowiedziBDO

Czy opakowania po półproduktach to odpady z instalacji

Wątpliwości interpretacyjne, co do tego, czy odpady po półproduktach trzeba uznać jako powstające w instalacji  czy nie,  wynikają z tego, że przepisy nie określają jednoznacznie, czym są odpady wytworzone, w wyniku działania instalacji, w związku z eksploatacją instalacji, w instalacji.

Porada ekspertaBDO

Automatyczne wykreślenie z BDO

Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach  w przypadku wygaśnięcia, cofnięcia, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji związanych z gospodarką odpadami marszałek województwa dokonuje z urzędu, bez konieczności wydawania odrębnej decyzji, wykreślenia podmiotu z rejestru bazy danych o odpadach. Jak interpretować ten przepis?

Porada ekspertaBDO

Zapomniałeś utworzyć KEO w 2022 roku? Podpowiadamy co zrobić w tej sytuacji

Uchybienia w prowadzeniu ewidencji odpadów zagrożone są administracyjną karą pieniężną w wysokości od 1 000 zł do 1 000 000 zł. Czy taka kara grozi również za braki w ewidencji z 2022 roku? A może da się jej uniknąć?

Porada ekspertaBDO

Zaległe sprawozdania opakowaniowe - za które lata rozliczyć się w 2023 roku

Firma musi przygotować zaległe sprawozdania dotyczące wprowadzaniu opakowań. Które lata musi sprawozdać w 2023 roku?

Porada ekspertaBDO

Import olejów spożywczych - czy trzeba uiszczać opłatę produktową

Pytanie: Czy firma musi wykonać sprawozdanie i uiścić opłatę produktową za produkty (oleje, preparaty smarowe, opony) jeśli kupuje olej spożywczy (nazwa Acorex)? W załączniku 4a ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej są wymienione tylko oleje mechaniczne. Sprowadzany Acorex jest z zagranicy (Szwecja).
Pytania i odpowiedziBDO

Sprawozdania o odebranych i zebranych odpadach komunalnych

Do 31 stycznia 2023 r. podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. W tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiąjące się wątpliwości dotyczące podmiotów zobowiązanych oraz wypełniania formularza sprawozdań w systemie BDO.

Porada ekspertaBDO
12.01.2023

Transport odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji

Pytanie: Firma odbiera odpady pobudowlane i remontowe od firm zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jak to udokumentować? Czy kierowca musi posiadać w pojeździe jakiś dokument potwierdzający, jakiego rodzaju odpady przewozi?
Pytania i odpowiedziBDO
04.01.2023

Sprawozdanie o odpadach za 2022 rok − odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Do 15 marca 2023 roku trzeba złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi. Czasu zostało co prawda jeszcze sporo, ale warto już o tym pomyśleć, by dokładnie uzupełnić dane. Tym bardziej, że w trakcie mogą się pojawiać pytania i problemy. My rozwiewamy część wątpliwości.

Porada ekspertaBDO
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie BDO, to system składający się z Rejestru BDO i modułów służących do ewidencji odpadów oraz sprawozdawczości. Bazę BDO prowadzą marszałkowie województw, a rejestracja w bazie jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają opakowania, produkty w opakowaniach lub gospodarują odpadami. Za pośrednictwem BDO przedsiębiorcy składają także coroczne sprawozdania z zakresu gospodarowania odpadami i opakowaniami. Obowiązek wpisu do Rejestru BDO spoczywa na przedsiębiorcach, którzy prowadzą ich ewidencję, wytwarzają, transportują odpady i wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach. Także jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzące ewidencje odpadów, zobowiązane są do dokonania wpisu do Rejestru BDO. Jeśli przedsiębiorca wytwarza jedynie odpady komunalne, nie jest wymagane, aby zarejestrował się w BDO. System BDO ma na celu między innymi ograniczenie nieprawidłowości w dziedzinie zarządzania odpadami.