Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWątpliwości interpretacyjne, co do tego, czy odpady po półproduktach trzeba uznać jako powstające w instalacji czy nie, wynikają z tego, że przepisy nie określają jednoznacznie, czym są odpady wytworzone, w wyniku działania instalacji, w związku z eksploatacją instalacji, w instalacji.
Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach w przypadku wygaśnięcia, cofnięcia, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji związanych z gospodarką odpadami marszałek województwa dokonuje z urzędu, bez konieczności wydawania odrębnej decyzji, wykreślenia podmiotu z rejestru bazy danych o odpadach. Jak interpretować ten przepis?
Uchybienia w prowadzeniu ewidencji odpadów zagrożone są administracyjną karą pieniężną w wysokości od 1 000 zł do 1 000 000 zł. Czy taka kara grozi również za braki w ewidencji z 2022 roku? A może da się jej uniknąć?
Firma musi przygotować zaległe sprawozdania dotyczące wprowadzaniu opakowań. Które lata musi sprawozdać w 2023 roku?
Do 31 stycznia 2023 r. podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. W tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiąjące się wątpliwości dotyczące podmiotów zobowiązanych oraz wypełniania formularza sprawozdań w systemie BDO.
Do 15 marca 2023 roku trzeba złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi. Czasu zostało co prawda jeszcze sporo, ale warto już o tym pomyśleć, by dokładnie uzupełnić dane. Tym bardziej, że w trakcie mogą się pojawiać pytania i problemy. My rozwiewamy część wątpliwości.