Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - BDO

Tematyka

Wprowadzenie nowej organizacji odzysku w BDO – jak i kiedy wprowadzić zmiany?

Pytanie: Od przyszłego roku nasza firma planuje zmienić organizację odzysku opakowań. Obecna organizacja będzie nas rozliczać jeszcze za poprzedni rok, zgodnie z terminem złożenia sprawozdania do 15 marca. Czy zmiany w systemie BDO powinniśmy wprowadzić po 15 marca, czy już w styczniu?
Pytania i odpowiedziBDO

Prawidłowe wystawianie KPO w przedsiębiorstwach

Wprowadzenie elektronicznej Karty Przekazania Odpadów usprawnia proces ewidencjonowania i przekazywania odpadów między przedsiębiorstwami. Sporządzana jest ona w systemie BDO. W praktyce jednak, niewłaściwe wystawienie lub opóźnienia w potwierdzeniu KPO mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Porada ekspertaBDO

Brak sporządzenia KEO w terminie - co zrobić?

Pytanie: Jak postępować, gdy nie udało się sporządzić kart ewidencji odpadów w odpowiednim terminie, przed 1 stycznia? Jak możemy naprawić ten błąd i uniknąć ewentualnych sankcji?
Pytania i odpowiedziBDO

Montaż paneli fotowoltaicznych w firmie a obowiązki w BDO

Moduły fotowoltaiczne, jako sprzęt elektryczny i elektroniczny, po zakończeniu eksploatacji stają się odpadami. Oznacza to, że przedsiębiorstwa, które nimi operują, muszą spełniać określone wymagania prawne, w tym obowiązki związane z systemem BDO. Powoduje to też powstanie szeregu innych obowiązków dla całego łańcucha dostaw.

Porada ekspertaBDO
27.06.2024

Dodawanie użytkownika głównego w BDO

Pytanie: W jaki sposób dodać drugiego użytkownika głównego w BDO?
Pytania i odpowiedziBDO

Zbiorcze podsumowanie sprawozdawczości w BDO

Sprawozdawczość w bazie została podzielona na raportowanie wprowadzeniowe i odpadowe. W ramach raportowania odpadowego wydzielono sprawozdawczość komunalną i sprawozdawczość związaną z gospodarowaniem odpadami innymi niż komunalne.

Porada ekspertaBDO
26.04.2024

Nowości w BDO – aktualizacja systemu

Aktualizacja systemu produkcyjnego Bazy danych o Odpadach (BDO) odbyła się 2 lutego 2024 r. i wprowadziła zmiany w publicznym API modułu sprawozdawczości.

Porada ekspertaBDO
25.03.2024

Jakie obowiązki w BDO ma zakład DDD

Zakłady specjalizujące się w dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji (DDD) pełnią kluczową rolę w zapewnianiu higieny i bezpieczeństwa publicznego. Działalność ta ma jednak swoje konsekwencje w postaci generowania odpadów, które muszą być zarządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zobacz jakie obowiązki mają te przedsiębiorstwa w BDO.

Porada ekspertaBDO

Rejestracja w BDO dla nowych podmiotów - kto dodatkowo się rejestruje i jakie nowe odpady będą ewidencjonowane

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych oraz opłat produktowych, które weszły w życie 24 maja 2023 r., przyniosło znaczące zmiany dla przedsiębiorców w Polsce. Ustawa produktowa została zmodyfikowana w celu wprowadzenia wymogów dyrektywy Single Use Plastics (SUP). Ta dyrektywa ma na celu regulację jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorcy z różnych sektorów, takich jak:

  • handel detaliczny,
  • gastronomia
  •  producenci

muszą spełnić określone obowiązki związane z wprowadzaniem do obrotu produktów SUP, aby dostosować się do nowych wymagań prawa. Muszą także zarejestrować się w BDO. Te kroki mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu plastiku na środowisko i promowanie zrównoważonego gospodarowania odpadami.

Porada ekspertaBDO

Nowe zmiany w BDO w 2024 roku

Od pewnego czasu otrzymujemy informacje, że w BDO (Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami) wkrótce zostaną wprowadzone nowe zasady dotyczące ewidencji i sprawozdawczości. Jak się okazuje, te zmiany na razie nie zostały zaimplementowane, ponieważ ich zakres jest znaczący. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Jakie będą faktyczne nowe zmiany wprowadzone w BDO?

Porada ekspertaBDO
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie BDO, to system składający się z Rejestru BDO i modułów służących do ewidencji odpadów oraz sprawozdawczości. Bazę BDO prowadzą marszałkowie województw, a rejestracja w bazie jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają opakowania, produkty w opakowaniach lub gospodarują odpadami. Za pośrednictwem BDO przedsiębiorcy składają także coroczne sprawozdania z zakresu gospodarowania odpadami i opakowaniami. Obowiązek wpisu do Rejestru BDO spoczywa na przedsiębiorcach, którzy prowadzą ich ewidencję, wytwarzają, transportują odpady i wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach. Także jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzące ewidencje odpadów, zobowiązane są do dokonania wpisu do Rejestru BDO. Jeśli przedsiębiorca wytwarza jedynie odpady komunalne, nie jest wymagane, aby zarejestrował się w BDO. System BDO ma na celu między innymi ograniczenie nieprawidłowości w dziedzinie zarządzania odpadami.