Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazBaza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) to baza, w której gromadzone są informacje na temat wprowadzania produktów i opakowań do obrotu oraz gospodarowania odpadami. W BDO poza modułem sprawozdawczości dostępny jest także moduł elektronicznych wniosków oraz moduł ewidencji odpadów.
Podczas prowadzenia działalności w branży kosmetycznej, na przykład w salonie kosmetycznym, w trakcie świadczenia usług mogą powstawać odpady zawierające potencjalnie niebezpieczne substancje, takie jak waciki zabrudzone krwią. Nasuwa się wtedy pytanie, czy taki odpad automatycznie kwalifikuje się jako odpad medyczny? Istnieją określone kryteria, które definiują ten rodzaj odpadu.
Karta Przekazania Odpadu (KPO) jest niezbędnym narzędziem w procesie zarządzania odpadami, umożliwiającym śledzenie ich przepływu od producenta do odbiorcy. Tworzy się ją wyłącznie na jeden kod i rodzaj odpadów, przed rozpoczęciem transportu odpadów. Dokładność danych wpisanych do KPO ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu gospodarki odpadami. Błędy lub braki w danych mogą prowadzić do problemów prawnych, środowiskowych oraz finansowych. Co zrobić w przypadku błędnie wpisanych danych, np. wystawienia przez pracownika KPO dla innej lokalizacji?
Nowelizacja przepisów związana z wdrożeniem Dyrektywy SUP poszerzyła zakres podmiotów zobowiązanych do rejestracji w BDO. Wśród nowych obowiązków, które czekają przedsiębiorców, znajduje się m.in. składanie rocznych sprawozdań. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach w zakresie zobowiązań.
Zdarzają się sytuacje w których firma przenosi się do innego miejsca. W takim przypadku numer BDO nadany przedsiębiorcy pozostanie nadal taki sam, ponieważ jest on przypisany do NIP, a nie do lokalizacji firmy. Jakie zmiany przedsiębiorca musi jednak wprowadzić do BDO?