Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKE proponuje wprowadzenie przepisów, dzięki którym zrównoważone produkty nie będą już wyjątkami a staną się normą, przyczyniając się tym samym do niezależności Europy w zakresie zasobów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy zmieniającej przepisy m.in. Prawa wodnego i Prawa ochrony środowiska. Nowe przepisy mają usprawnić prowadzenie inwestycji w Polsce.
Komisja wzywa Polskę (INFR(2019)2013) do wypełnienia zobowiązań wynikających z dyrektywy w sprawie składowania odpadów (dyrektywa 1999/31/WE).
Od 15 kwietnia 2022 roku będzie można składać wnioski o dotacje w ramach programu „Mój Prąd”. Jest to jedna z najbardziej popularnych dotacji na fotowoltaikę.
31 marca 2022 r. Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu.
Do końca czerwca 2022 roku, gminy powinny wymienić pojemniki na odpady na nowe, zgodne z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów.
Minister Klimatu i Środowiska przygotował projekt rozporządzenia, który określa metody analizy ekonomicznej kosztów i korzyści oraz danych lub źródeł danych do celów tej analizy. Projekt ma realizować przepisy unijne określone przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady ws. efektywności energetycznej. Obecnie nowelizacja trafiła do konsultacji publicznych.
W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022-2027 z perspektywą do roku 2030. Jego główny cel to zwiększenie retencji wodnej w Polsce.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że prowadzone są prace nad Stanowiskiem Rządu RP do opublikowanego 8 marca 2022 r. przez Komisję Europejską komunikatu REPowerEU: „Wspólne europejskie działania w kierunku bezpiecznej i zrównoważonej energii po przystępnej cenie, dokument COM(2022)108 wersja ostateczna”.
Mają powstać trzy nowe punkty na połączeniach gazowych systemów przesyłowych. Będą to Polska – Litwa, Polska – Słowacja i Polska – Czechy. W związku z tym Urząd Regulacji Energetyki zaczyna konsultacje w tej sprawie.