Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinisterstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne dotyczące zasad raportowania i monitorowania emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy mają zwolnić z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw.
15 maja 2022 r. upływa termin przekazania ministrowi klimatu i środowiska oraz regulatorowi informacji o działaniach przedsiębiorstw podjętych w 2021 r. w celu zapewnienia bezpieczeństwa paliwowego państwa.
Osoby, które nie złożyły wniosku o dodatek osłonowy w pierwszym terminie, nadal mogą to zrobić. Mają na to czas do 31 października. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało listę punktów w całej Polsce, do których można złożyć wniosek.
Do 30 kwietnia 2022 przedsiębiorcy energochłonni mają czas na złożenie wniosków o rekompensaty sektorowe za 2021 rok. URE przygotował wzory dokumentów potrzebnych do ubiegania się o rekompensaty.
Do 30 kwietnia 2020 prowadzący recykling odpadów opakowaniowych muszą przeprowadzić audyt zewnętrzny za poprzedni rok.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej.
Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który zawiera zmiany dotyczące metod oceny hałasu. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej dot. ustalenia zaktualizowanych wspólnych metod oceny hałasu oraz metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku.
Ministerstwo finansów przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupa towarów, w tym: węgiel, koks i brykiety. Przepisy mają związek z zakazem importu węgla z Rosji.
Na początku 2022 roku zmienił się sposób obliczania masy odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi, które trzeba uwzględnić na dokumentach DPR. Zgodnie z nowymi przepisami powinno się podawać masę po odjęciu masy zanieczyszczeń. Natomiast wzory dokumentów pozostały bez zmian. Jak w tego wybrnąć?
Artykuł 66 ww. ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznych i elektronicznym nakłada na organizację odzysku oraz na prowadzących zakład przetwarzania ZSEiE obowiązek przeprowadzania corocznego audytu zewnętrznego, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy audyt.