Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKomisja Europejska wzywa Polskę do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w odniesieniu do planów ochrony powietrza na podstawie dyrektywy w sprawie jakości powietrza (2008/50/WE).
Komisja Europejska przyjęła wniosek mający na celu dostosowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności do ery cyfrowej, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu globalnych łańcuchów wartości. Wniosek dotyczy unowocześnienia obowiązujących przepisów dotyczących odpowiedzialności na zasadzie ryzyka producentów za produkty wadliwe.
Szwajcarski rząd chcąc działać przeciwko niedoborom energii elektrycznej planuje ograniczenie użytkowania aut elektrycznych. Przewiduje także: wyłączanie oświetlenia ulicznego, wygaszanie witryn sklepowych, zamknięcie basenów i obniżenie temperatury w budynkach do 19°C.
Komisja Europejska podjęła działania prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, wzywając je do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wpływu niektórych z tych produktów na środowisko i zdrowie ludzi. W tej grupie jest również Polska.
Zespół do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze wypracował w ciągu ostatnich tygodni wnioski oraz rekomendacje naukowców. Wkrótce zostanie opracowany wstępny raport.
Potrzeba zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców po akceptowalnych cenach to główny cel zmian wprowadzonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie oraz działań zaradczych i środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów.
Przewóz niektórych rodzajów odpadów wymaga przestrzegania przepisów ADR. Do końca tego roku obowiązują jeszcze pewne wyłączenia w ADR. Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą nowe przepisy.
Prezydent RP podpisał ustawę z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz innych ustaw (dalej: ustawa). Tym razem celem ustawodawcy było wprowadzenie mechanizmów ograniczania ilości odpadów oraz wskazanie wytycznych do rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku.
W przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kWh. Jeszcze wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników – limit wyniesie do 3 tys. kWh. To założenia Tarczy Solidarnościowej.