Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 1 stycznia 2023 r. zaczyna obowiązywać zgodnie z Załącznikiem nr III do Rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 517/2014 zakaz wprowadzania do obrotu w Unii Europejskiej „innych pianek” zawierających jako czynniki spieniające HFC o GWP 150 lub większym.
W Dzienniku Ustaw 14 grudnia 2022 r. ogłoszono Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 7 grudnia 2022 r. w sprawie określenia wymagań oznakowania oraz wykonania dokumentacji fotograficznej indywidualnych cech zwierząt należących do inwazyjnych gatunków obcych.
Komisja Europejska złożyła projekt aktu prawnego, który ma zmniejszyć zależność Europy od importu paliw kopalnych z Rosji, jako część pakietu REPowerEU. W poprawkach do propozycji KE posłowie chcą przyspieszyć procedury wydawania pozwoleń na budowę nowych elektrowni wykorzystujących OZE.
Dnia 13 grudnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Co przewiduje zaproponowane rozwiązanie?
Dnia 9 grudnia 2022 r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przeglądu przepisów dotyczących baterii. Po formalnym zatwierdzeniu przez obie instytucje nowe przepisy wejdą bezpośrednio w życie. Dzięki temu baterie będą produktem bardziej zrównoważonym, wydajnym i trwałym.
Rada Unii Europejskiej 9 grudnia 2022 r. uzgodniła mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie dyrektywy o przestępstwach przeciwko środowisku. Są w nim przewidziane nowe kary dla osób prawnych i fizycznych.
Pod koniec listopada 2022 roku do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zgłoszony został projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Jakie są jego założenia?
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii. W związku z obowiązkiem przygotowania stanowiska Polski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do składania uwag do treści dokumentu do 15 grudnia 2022 r.
Urząd Regulacji Energetyki przygotował dla przedsiębiorstw energochłonnych informacje, które wyjaśniają sposób obliczania wolumenu energii elektrycznej, od którego należy zrealizować obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych albo poprawy efektywności energetycznej, w związku z uzyskaniem rekompensat za rok 2021 i następne lata.
Na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (www.pse.pl) pojawiają się informacje na temat tzw. godzin szczytu. Właśnie w tych godzinach dobrze jest oszczędzać energię elektryczną.