SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Plany PE: nowe budynki zeroemisyjne od 2028 roku

W dniu 13 marca 2023 r. podczas debaty w Parlamencie Europejskim będą rozpatrywane projekty dotyczące instrumentów przyspieszających remonty oraz zmniejszających zużycie energii i emisji gazów cieplarnianych. Głosowanie odbędzie się 14 marca.

Aby sektor budowlany stał się neutralny dla klimatu do 2050 roku, wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne od 2028 roku. Istniejące budynki mieszkalne musiałyby do 2030 roku uzyskać ocenę co najmniej E w odniesieniu do ich charakterystyki energetycznej oraz D do 2033 roku. 

Lepszy dostęp do dotacji

Chodzi o skalę od A do G, gdzie G odpowiada 15% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej w krajowych zasobach państwa członkowskiego. Budynki niemieszkalne i publiczne musiałyby osiągnąć ten sam poziom odpowiednio do 2027 i 2030 roku.

Krajowe plany renowacji powinny obejmować systemy wsparcia ułatwiające dostęp do dotacji i finansowania. Środki finansowe powinny stanowić istotną premię za gruntowne remonty, zwłaszcza w przypadku budynków o najgorszych parametrach. Ukierunkowane dotacje i subsydia powinny być dostępne dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: europarl.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska