Ustawa o wiatrakach podpisana - zyskają mieszkańcy terenów budowy elektrowni
Prezydent Andrzej Duda 14 marca 2023 r. podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Sprawdź szczegóły nowych regulacji.
Nowe przepisy ułatwią realizację inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych w gminach, które wyrażają wolę lokowania takiej infrastruktury energetycznej, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa eksploatacji. Ponadto mieszkańcy okolicznych terenów będą otrzymywać pełną informację o planowanej inwestycji.
Zostaje 700 m
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie mógł określać odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej, z uwzględnieniem jednak określonej w nowelizacji bezwzględnej odległości minimalnej wynoszącej 700 m.
Podstawą dla określania wymaganej minimalnej odległości od zabudowań mieszkalnych będą m.in. wyniki przeprowadzonych konsultacji lub obowiązkowo przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, wykonywanej dla projektu planu miejscowego. Identyczna minimalna bezwzględna odległość będzie dotyczyć lokowania nowych budynków mieszkalnych w odniesieniu do istniejącej elektrowni wiatrowej.
Korzyści dla mieszkańców
Nowelizacja umożliwia partycypację lokalnej społeczności w korzyściach, jakie niesie lokalizacja na danym terenie elektrowni wiatrowej. Inwestor realizujący budowę elektrowni wiatrowej przeznaczy co najmniej 10% mocy zainstalowanej elektrowni stanowiącej przedmiot tej inwestycji do objęcia przez mieszkańców gminy.
Dzięki zmianom każdy mieszkaniec, będący odbiorcą końcowym w gospodarstwie domowym, w gminie, na której terenie jest planowana budowa elektrowni wiatrowej, będzie mógł dobrowolnie zawrzeć z inwestorem umowę, aby na jej podstawie zostać prosumentem wirtualnym.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat