NFOŚiGW i OSGE będą współpracować przy budowie małych elektrowni jądrowych
W dniu 16 marca 2023 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spółka Orlen Synthos Green Energy podpisali umowę o współpracę określającą warunki współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR.
Polska musi dokonać głębokiej transformacji swojego sektora energetycznego, która powinna zmierzać w kierunku rozwiązań zeroemisyjnych. Ekologiczną i perspektywiczną alternatywą dla węgla kamiennego i brunatnego jest produkcja energii elektrycznej i ciepła przez nowoczesną energetykę nuklearną, przy zastosowaniu małych, modułowych reaktorów jądrowych SMR (ang. Small Modular Reactors).
Perspektywa na najbliższe lata
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o. podpisały umowę, która ma doprowadzić do przygotowania, budowy i komercjalizacji obiektów energetyki jądrowej przy wykorzystaniu reaktorów typu BWRX-300 GE Hitachi.
Przedsięwzięcie przewidziane w umowie zawartej między NFOŚiGW i OSGE zakłada, że w latach 2029-2036 w Polsce powstanie system elektrowni SMR o łącznej mocy około 10.000 MWe. Każda mała siłownia jądrowa składać się będzie z co najmniej jednego bloku energetycznego o mocy elektrycznej 300 MWe i mocy cieplnej 870 MWt. Wstępnie planuje się budowę elektrowni SMR w 10 wytypowanych lokalizacjach. Projektowany okres eksploatacji każdego obiektu to 60 lat.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/nfosigw