Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW przyjętej przez Sejm ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw znalazł się zapis o zniesieniu norm jakościowych dla paliw stałych na okres 2 lat. Czy to oznacza, że Polacy będą mogli palić wszystkim?
Podczas gdy w Polsce wciąż trwają prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego, w Łotwie działa on już od lutego 2022 r. Z końcem lipca zakończył się okres przejściowy wymagany do płynnego wprowadzenia przepisów.
Już 29 września 2022 odbędzie się II edycja konferencji online „Od pola do stołu”. Wydarzenie skierowane jest do rolników, producentów żywności, producentów opakowań, hurtowni spożywczych, hurtowni produktów ekologicznych, producentów żywności innowacyjnej i producentów alternatywnych źródeł energii.
Trwa susza, Polska cierpi z powodu deficytu wody. Organy publiczne są zmuszone do nakładania ograniczeń na korzystanie z wody. Czy łamanie np. zakazu podlewania ogródków można dostać karę?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza nabór wniosków konkursowych do X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”. Liczba zgłoszeń jest ograniczona.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.
1 stycznia 2023 r. mają wejść nowe, jednolite zasady obliczania poziomu składowania odpadów komunalnych. Oznacza to, że do masy odpadów składowanych nie będą wliczane m.in. odpady powstałe podczas recyklingu lub innych procesów odzysku, które są następnie składowane.
Sejm przyjął ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Zgodnie z jej zapisami, firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50% będą mogły ubiegać się o wypłatę jednorazowego świadczenia. Świadczenie ma wynosić 3010 zł na pracownika.
Operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą do 15 września przekazać URE informacje dotyczące działających na ich terenie w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2022 r. sprzedawców energii o największym wolumenie sprzedaży odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci dystrybucyjnej.
Definicja gospodarstwa domowego, zawarta w ustawie o dodatku węglowym, daje wiele możliwości żeby wprowadzić urzędników w błąd. Polacy, przez luki w przepisach, wyłudzają kilkakrotnie więcej pieniędzy z dodatku węglowego, niż im się należy.