Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazŚrednia cena gazu ziemnego importowanego z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego w drugim kwartale 2024 roku wyniosła 148,64 zł/MWh. Oznacza to spadek o 9,5% w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku. W odniesieniu do analogicznego okresu w roku 2023, cena ta była niższa o ponad 16%.
Wody Polskie mogą ubiegać się o dofinansowanie 25 projektów z unijnego programu FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Projekty Wód Polskich dotyczą działań z zakresu renaturyzacji i poprawy stanu wód oraz ochrony przed powodzią i suszą. Wnioski można składać od września.
Naukowcy z Polski otrzymali obiecujące efekty w ekspertymentalnej metodzie walki z zakwitami złotej algi, która jest odpowiedzialna za masowe śnięcia ryb. Dwumiesięczne testy nowatorskiej metody SinStop, przeprowadzone w Kanale Gliwickim, podczas których zaobserwowano jednoznacznie pozytywny efekt zaproponowanego rozwiązania i nie stwierdzono negatywnego wpływu preparatu na organizmy zwierzęce, pozwalają na nadzieję na zastosowanie w ochronie wód w przyszłości.
Ministerstwo Infrastruktury jakiś czas temu informowało o planach wprowadzenia darmowego dostępu do wody pitnej lub ustalenie symbolicznej opłaty za pierwsze 1000 litrów miesięcznie na osobę. Inicjatywa ta budzi jednak kontrowersje, szczególnie wśród samorządów i przedsiębiorstw wodociągowych - zwłaszcza Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Od 24 sierpnia 2024 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, które wprowadza szczegółowe wymagania dotyczące raportowania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Raport ten, precyzuje zakres danych, jakie muszą zostać uwzględnione w rocznym raporcie składanym przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do Komisji Europejskiej.
Centralne Biuro Śledcze Policji prowadzi intensywne śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dotyczące działalności zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami. W wyniku ostatnich działań zatrzymano 34 osoby, z czego 14 tymczasowo aresztowano.
Portal Ochrony Środowiska przedstawia nowe wydanie - Kalendarz na 2025 rok. To niezbędne narzędzie dla każdej osoby zajmującej się ochroną środowiska, które pomoże Ci zorganizować pracę, zaoszczędzić czas i uniknąć kar za niedotrzymanie terminów. Oprócz przejrzystego kalendarium znajdziesz więc w Kalendarzu ogrom merytorycznych informacji oraz podpowiedzi, które ułatwią Twoją pracę.
Napływają kolejne niepokojące wieści z województwa śląskiego. Woda w rzece Kłodnicy, przepływającej przez Katowice, nabrała rdzawego, a miejscami brązowego koloru. Kłodnica zasila Kanał Gliwicki oraz jezioro Dzierżno Duże, gdzie odnotowano masowe śnięcie ryb, spowodowane przez zakwit złotej algi. Przyczyny zanieczyszczenia są obecnie badane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
W drugim kwartale 2024 roku odnotowano istotny spadek liczby zmian sprzedawcy energii elektrycznej. 8672 odbiorców zdecydowało się na zmianę, co stanowi o ponad 10,7 tys. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku. Mimo spadku, liczba ta jest wyższa o ponad 3,8 tys. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku.
Zakwit złotej algi w jeziorze Dzierżno Duże oraz w Kanale Gliwickim jest katastrofalny w skutkach dla środowiska naturalnego - wyłowiono ponad 100 ton śniętych ryb. Od 13 do 17 sierpnia przeprowadzono eksperyment badawczy z użyciem substancji perhydrolu (nadtlenku wodoru czyli wody utlenionej). Pierwsze rezultaty eksperymentu neutralizacji złotej algi w Kłodnicy wykazują skuteczność zastosowanego środka. Przeprowadzone działania mają na celu zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się glonu do Odry.