Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazSzósta edycja programu "Mój Prąd" cieszy się ogromnym zainteresowaniem prosumentów. Od 2 września wpłynęło już ponad 86 tys. wniosków na łączną kwotę przekraczającą 1,2 mld zł. Jednak nie wszystkie wnioski są wypełnione poprawnie - ponad 40 proc. zgłoszeń wymaga poprawek lub uzupełnień. Aby uniknąć błędów, warto dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty oraz upewnić się, że wybrane urządzenia spełniają wymogi programu. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek Mój Prąd 6.0 i zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie.
Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że od 2020 roku 612 gmin zapłaciło kary za nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu w gminach. Resort ostrzega, że Polska może nie zrealizować celów wyznaczonych na 2025 rok oraz kolejne lata. Zdaniem wiceminister Anity Sowińskiej konieczna jest gruntowna reforma systemu gospodarowania odpadami.
Do 15 marca wiele firm składało sprawozdania odpadowe - był to szczególnie intensywny czas dla przedsiębiorców oraz jednostek administracyjnych, które muszą spełnić wymogi wynikające z krajowych i unijnych regulacji dotyczących ochrony środowiska. Jednak nie są to wszystkie obowiązki, które należy wypełnić w marcu. Przedstawiamy czego należy jeszcze dopilnować do 31 marca 2025 roku.
Komisja Europejska opublikowała projekt wniosku prawodawczego wprowadzającego uproszczenia w mechanizmie CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism). Propozycja przewiduje istotne zmiany dla importerów objętych tym mechanizmem. Uproszczenia w mechanizmie CBAM mają na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw i poprawę funkcjonowania systemu.
Wypalanie traw to ogromne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia i życia ludzi. Jest to proceder nielegalny i zagrożony wysokimi karami, w tym nawet karą pozbawienia wolności. W Polsce ruszyła kampania edukacyjna, której celem jest przeciwdziałanie wypalaniu traw i nieużytków rolnych. Inicjatywa, w której uczestniczą Państwowa Straż Pożarna, Lasy Państwowe, Policja oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat konsekwencji tego nielegalnego procederu.
Rejestracja w systemie ekozarządzania i audytu EMAS to potwierdzenie, że organizacja spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Certyfikat przyznawany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) świadczy o zaangażowaniu firmy w zrównoważony rozwój i efektywne zarządzanie zasobami. Jak przebiega rejestracja w systemie EMAS?
Organizacje pozarządowe, które w 2024 roku otrzymały żywność od sprzedawców w celu jej przekazania osobom potrzebującym, muszą do 31 marca 2025 r. złożyać do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska sprawozdanie o sposobie zagospodarowania otrzymanej żywności. Dokument powinien zawierać szczegółowe dane dotyczące ilości otrzymanej i przekazanej żywności oraz wykaz jej dostawców. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować konsekwencjami prawnymi.
Przedsiębiorcy zobowiązani do składania sprawozdania odpadowego w BDO za 2024 rok powinni pamiętać, że termin na jego złożenie upływa ustawowo 15 marca za rok poprzedni. W 2025 roku ta data przypada w sobotę, więc termin jest do 17 marca 2025 r. Warto jednak nie czekać do ostatniej chwili i złożyć sprawozdanie już w tym tygodniu. Dokument należy przekazać za pośrednictwem systemu BDO.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy, które nakładają na samorządy obowiązek zbierania tekstyliów i odzieży od mieszkańców w sposób selektywny w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mimo tego, że przepisy nie wprowadziły rewolucji, bo regulacje w zakresie selektywnej zbiórki funkcjonował od dłuższego czasu, część gmin nie zapewniała odpowiedniego, wygodnego rozwiązania dla mieszkańców. W odpowiedzi na ten wymóg, coraz więcej miast w Polsce uruchamia mobilne punkty odbioru odpadów tekstylnych.
Brak chętnych do utworzenia nowego składowiska odpadów promieniotwórczych w Polsce skłania rząd do rozważenia podniesienia rekompensat dla gmin. Czy zwiększone wsparcie finansowe przekona samorządy?