SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Na następne trzy lata ustalono obowiązek OZE

W Rządowym Centrum Legislacji 27 czerwca 2023 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w latach 2024–2026. Co jest w nim najważniejszego?

Obecnie projekt został przekazany do 14-dniowych konsultacji publicznych i opiniowania.

Zielone i błękitne certyfikaty

Podmioty uczestniczące w systemie świadectw pochodzenia otrzymują świadectwa pochodzenia za wytworzoną energię elektryczną z OZE.

Prawa majątkowe wynikające z otrzymanych świadectw pochodzenia, tzw. zielone lub błękitne certyfikaty, mogą zostać sprzedane za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii i podlegają tam dalszemu obrotowi.

To Minister Klimatu i Środowiska ma obowiązek ustanowić wielkość tego obowiązku, czyli wolumenu energii wynikającej ze świadectw pochodzenia.

Coraz mniejszy obowiązek

W 2023 roku obowiązek OZE jest ustalony na 12%. Zgodnie z projektem przewidziane jest dalsze zmniejszanie obowiązku. Na kolejne lata został ustalony na poziomie:

  • 11% w 2024 roku,
  • 10% w 2025 roku,
  • 9% w 2026 roku.

Obowiązek dla tzw. błękitnych certyfikatów w latach 2024-2026 zostanie natomiast utrzymany na dotychczasowym poziomie wynoszącym 0,5%.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: legislacja.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska