Senacki projekt noweli ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków
W dniu 22 czerwca 2023 r. w trakcie 63. posiedzenia Senat przyjął i skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Celem ustawy jest przywrócenie przepisów obowiązujących przed wprowadzeniem zmian w ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Konkretnie chodzi o przywrócenie stanu prawnego, w którym kompetencje w zakresie zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków należały do władz gmin.
Określenie taryfy - kto i na ile?
Jak zapowiedział Senat, w myśl projektu rada gminy podejmie uchwałę o zatwierdzeniu taryf po uprzednim zweryfikowaniu wniosku przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i radę gminy. Zgodnie z projektem ustawy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne będzie określać taryfę na rok. Dotychczas taryfy obowiązywały przez 3 lata.
Zdaniem senatorówpowrót do obowiązującego wcześniej porządku prawnego jest konieczny ze względu na nieprawidłowości w funkcjonowaniu obecnego modelu ustalania i zatwierdzania taryf przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie za usługi wodno-kanalizacyjne.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: senat.gov.pl