Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 11 kwietnia 2023 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie programu LIFE Część 1) Wsparcie krajowe projektów LIFE w perspektywie finansowej 2021-2027”.
W Dzienniku Ustaw 3 kwietnia 2023 r. opublikowano Rozporządzenie Ministra i Środowiska z 30 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Pod koniec marca 2023 roku ukazał się raport końcowy Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze. Zawiera on analizę zjawiska na tle danych z lat ubiegłych oraz analizę porównawczą zasolenia wód rzeki na tle danych z ostatnich 30 lat.
Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie zmiany dyrektywy o OZE. Na czym będą polegały zmiany?
Rada Unii Europejskiej w trakcie posiedzenia 28 marca 2023 r. przyjęła regulacje zakładające cel ograniczenia o 100% emisji CO2 w segmencie nowych pojazdów osobowych i dostawczych.
Dnia 28 marca 2023 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady UE ds. energii. Głównymi tematami obrad były zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 roku, pakiet gazowo-wodorowy oraz reforma rynku energii elektrycznej.
W związku z pakietem ustaw, które chronią odbiorców przed nadmiernym wzrostem cen energii i gazu w 2023 roku, wytwórcy i sprzedawcy energii oraz przedsiębiorstwa wydobywające gaz ziemny mają obowiązek przekazywać tzw. odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” wystosowała do Fundacji EcoDu oraz do Europosła Marka Balta, zastępcy sprawozdawcy dyrektywy ściekowej w Parlamencie Europejskim, stanowisko w sprawie propozycji nowelizacji dyrektywy dyrektywy ściekowej.
Najwyższa Izba Kontroli postuluje zmiany prawne, dzięki którym da się lepiej zapobiegać pożarom w miejscach składowania odpadów. Impulsem do tych zmian jest kontrola NIK-u, która wykazała rażące nieprawidłowości we współpracy lub choćby wymiany informacji między Inspektoratami Ochrony Środowiska, starostwami, urzędami marszałkowskimi i jednostkami Państwowej Straży Pożarnej.
Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu opublikowała stanowisko w sprawie reformy rynku energii elektrycznej Unii Europejskiej. Przede wszystkim skupiła się na odnawialnych źródłach energii.