Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej ma za zadanie wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.
Projekt ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych ma na celu usunięcie i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi tych terenów.
Projekt ustawy przyjęty przez RM 25 kwietnia 2023 r. ma na celu zapewnienie należytej ochrony złóż kopalin, wprowadzenie instrumentów prawnych związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną oraz liberalizacja i uporządkowanie przepisów regulujących działalność prowadzoną na podstawie tej ustawy.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 20 kwietnia 2023 r. ustawę deregulacyjną. Wprowadza ona zmiany m.in. w zakresie minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej, a także liberalizuje obrót gruntami leśnymi.
Dnia 22 kwietnia 2023 r. został uruchomiony piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”. Nadal wspierane jest finansowanie prosumentów, którzy wytwarzają energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych. Sprawdź, co się zmieniło.
Komisja Europejska w grudniu 2022 roku przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Przepisy jeszcze nie obowiązują, ale polski rząd już rozważa ich przedłużenie.
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które będą nakładać na przedsiębiorstwa obowiązek pilnowania, aby produkty sprzedawane w Unii nie prowadziły do wylesiania i degradacji lasów.
Komisja Europejska opublikowała projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego standardów emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężkich. Teraz polski rząd musi się do niego ustosunkować.
Rada Ministrów 18 kwietnia 2023 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych innych ustaw.
We wtorek 18 kwietnia 2022 r. Parlament Europejski zatwierdził porozumienia z państwami członkowskimi zawarte pod koniec 2022 roku. Dotyczą one kilku aktów prawnych, które wchodzą w skład pakietu „Gotowi na 55 w 2030 roku”.