Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrezydent Andrzej Duda 14 marca 2023 r. podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Sprawdź szczegóły nowych regulacji.
Dnia 13 marca 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa „System SENT w odpadach. Podsumowanie rocznej działalności systemu w transgranicznym przemieszczaniu odpadów”.
W dniu 13 marca 2023 r. podczas debaty w Parlamencie Europejskim będą rozpatrywane projekty dotyczące instrumentów przyspieszających remonty oraz zmniejszających zużycie energii i emisji gazów cieplarnianych. Głosowanie odbędzie się 14 marca.
Dnia 9 marca 2023 r. Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych i ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Teraz akty prawne zostały przekazane do podpisu Prezydenta RP.
Projekt rozporządzenia UE w sprawie redukcji emisji metanu to pierwszy akt prawny bezpośrednio skierowany na ograniczenie emisji CH4 w sektorach ropy, gazu i węgla. Jednak zdaniem ekspertów Koalicji Klimatycznej rozporządzenie ma liczne wady.
W dniu 7 marca 2023 r. posłowie w ramach posiedzenia komisji sejmowych do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowali odrzucenie poprawki do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne, które dotyczy utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim.
Jak przypomina PGE Energia Ciepła, do 8 marca 2023 r. odbiorcy wrażliwi muszą złożyć oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło.
W swoim stanowisku Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe oświadczyły, że Polska nie zgodzi się na wprowadzenie do prawa krajowego możliwości sparaliżowania gospodarki leśnej. W wydanym 2 marca 2023 r. wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 2 marca 2023 r. ustawę z 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jej założenia mogą sprawić, że rolnicy zmienią podejście do ochrony środowiska.