Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 23 marca 2023 r. obowiązują zaktualizowane plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły, Odry i Pregoły.
Rada Ministrów zajęła stanowisko w sprawie obrony polskich lasów, które przedłożył minister klimatu i środowiska. Rada Ministrów uznała, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
W kwietniu 2023 roku zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”. Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w trakcie spotkania w Kozienicach.
Do Rządowego Centrum Legislacji 16 marca 2023 r. trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie z 29 listopada 2022 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
W dniu 16 marca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ramy zapewniające bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych. Sprawdź szczegóły.
W dniu 16 marca 2023 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spółka Orlen Synthos Green Energy podpisali umowę o współpracę określającą warunki współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR.
Dnia 16 marca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.
Parlament Europejski przyjął 14 marca 2023 r. zmianę tzw. rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego. Rozporządzenie to określa wiążące roczne redukcje emisji gazów cieplarnianych w transporcie drogowym, ogrzewaniu budynków, rolnictwie, małych instalacjach przemysłowych i gospodarce odpadami.
Branża odpadowa i producenci opakowań już dość długo czekają na transpozycję dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Obecnie projektem ustawy zajmie się Senat na posiedzeniu 29 marca 2023 r.
We wtorek 14 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2030 roku sektor budownictwa ma znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii.