Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazUchwalona przez Sejm 13 lipca 2023 r. ustawa o rewitalizacji Odry została przekazana do Senatu, który pochyli się nad nią w dniach 26-28 lipca. Natomiast 25 lipca planowane jest posiedzenie senackich Komisji Środowiska i Infrastruktury poświęcone tej ustawie.
Dnia 18 lipca 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. Jakie zmiany wprowadza?
Minister Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że Polska złożyła kolejne skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pakietu FitFor55. Wcześniej zaskarżono rozporządzenie LULUCF, a teraz przepisy dotyczące zakazu rejestracji samochodów spalinowych, celu redukcji GHG i reformy EU ETS.
W Monitorze Polskim 12 lipca 2023 r. pojawiła się uchwała w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028. Jakie są cele KPGO na najbliższe lata?
W dniu 14 lipca 2023 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” opublikowało apel o zmniejszenie zrzutów ścieków do rzeki Odry.
Unia Europejska musi wdrożyć środki rekultywacyjne, obejmujące co najmniej 20% jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku. Po debacie, która odbyła się 12 lipca 2023 r., Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych Unii Europejskiej.
W dniu 13 lipca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili plany, uzgodnione już z Radą, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii na 2030 rok w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Dnia 11 lipca 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 lipca 2023 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Co reguluje projekt?