SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności

Tematyka

Ustawa o rewitalizacji Odry będzie rozpatrywana przez Senat

Uchwalona przez Sejm 13 lipca 2023 r. ustawa o rewitalizacji Odry została przekazana do Senatu, który pochyli się nad nią w dniach 26-28 lipca. Natomiast 25 lipca planowane jest posiedzenie senackich Komisji Środowiska i Infrastruktury poświęcone tej ustawie.

Ochrona wody i gleby

Podmioty wprowadzające do wód ścieki przemysłowe będą musiały prowadzić monitoring

Dnia 18 lipca 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. Jakie zmiany wprowadza?

Ochrona wody i gleby

Polska zaskarżyła kolejne przepisy pakietu FitFor55

Minister Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że  Polska złożyła kolejne skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pakietu FitFor55. Wcześniej zaskarżono rozporządzenie LULUCF, a teraz przepisy dotyczące zakazu rejestracji samochodów spalinowych, celu redukcji GHG i reformy EU ETS.

Zarządzanie ochroną środowiska

Krajowy plan gospodarki odpadami 2028 - najważniejsze cele

W Monitorze Polskim 12 lipca 2023 r. pojawiła się uchwała w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028. Jakie są cele KPGO na najbliższe lata?

Odpady i BDO

Wody Polskie: trzeba działać, by nie powtórzyć dramatu na Odrze sprzed roku

W dniu 14 lipca 2023 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” opublikowało apel o zmniejszenie zrzutów ścieków do rzeki Odry. 

Ochrona wody i gleby

Odbudowa przyrody w UE do 2030 roku

Unia Europejska musi wdrożyć środki rekultywacyjne, obejmujące co najmniej 20% jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku. Po debacie, która odbyła się 12 lipca 2023 r., Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych Unii Europejskiej.

Zarządzanie ochroną środowiska

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą system kaucyjny

W dniu 13 lipca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. 

Odpady i BDO

Plany na oszczędzanie energii w UE na 2023 rok

Posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili plany, uzgodnione już z Radą, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii na 2030 rok w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. 

Energetyka

Pozytywna decyzja zasadnicza w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Dnia 11 lipca 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. 

Energetyka

Szansa na realne ceny oraz stawki opłat ciepła

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 lipca 2023 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Co reguluje projekt?

Energetyka