SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowe rozporządzenie KE ureguluje kwestie granulatu

Komisja Europejska 16 października 2023 r. przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie mikroplastiku. Tym razem chodzi o granulaty i ich uwalnianie do środowiska. Będą nowe obowiązki dla operatorów.

Niewłaściwe obchodzenie się z granulatami w całym łańcuchu dostaw powoduje uwalnianie się do środowiska od 52 do nawet 184 tys. ton mikroplastiku rocznie. Projekt rozporządzenia ustala priorytety działań dla operatorów. Kluczowe jest zapobieganie wyciekom granulatu, hermetyzacja procesów w celu upewnienia się, że granulaty nie zanieczyszczają środowiska i usunięcie mikrodrobin po ich uwolnieniu się do środowiska.

Kogo będą dotyczyć nowe przepisy?

Przepisy będą dotyczyć podmiotów operujących ilością granulatu powyżej 5 tys. ton w roku poprzedzającym. Rozporządzenie będzie dotyczyło również podmiotów transportujących granulat z tworzyw sztucznych na terenie UE (niezależnie od tego, czy przewoźnik jest firmą europejską czy nie).

Ci ostatni będą musieli natychmiast uprzątnąć granulat, jeśli zostanie uwolniony do środowiska. Każda instalacja przetwarzająca granulat, podobnie jak moment jego transportu, będzie musiał być raportowany.

Obowiązki po stronie instytucji i operatorów

Stosowna instytucja będzie zobowiązana do stworzenia i utrzymania publicznego rejestru, zawierającego wspomniane informacje. Instytucję taką będą wyznaczać poszczególne państwa członkowskie.

Operatorzy samych instalacji będą musieli m.in. przeprowadzać oceny ryzyka, zainstalować specjalne wyposażenie i wdrożyć procedury pozwalające uniknąć ryzyka uwalniania się granulatu do środowiska. Wytyczne powyższych obszarów znajdą się w załącznikach do projektu rozporządzenia.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: ec.europa.eu