Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinister Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała dyskutowali 4 i 5 stycznia 2024 r. w Białowieży o przyszłości Puszczy Białowieskiej z lokalnymi społecznościami, przedstawicielami świata nauki, organizacji pozarządowych, leśników i samorządu. Ogłoszono rozpoczęcie prac nad Konstytucją dla Puszczy Białowieskiej.
W dniu 25 grudnia 2023 r. przez ponad sześć kolejnych godzin na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Spowodowało to, że należy zastosować przepisy ograniczające wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł w formie świadectw pochodzenia. Ze względu na to wytwórcy energii z OZE powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw za grudzień 2023 roku.
Jak donosi NFOŚiGW, nielegalnie zgromadzone odpady przy ul. Kościuszki w Trzebini w województwie małopolskim zostaną usunięte i zagospodarowane, a grunty na których się znajdują przejdą remediację.
W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy trzech rozporządzeń Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Są one związane z realizacją ustawy wdrażającej do polskich przepisów unijne ograniczenia (dyrektywę SUP, czyli Single Use Plastic) dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że ruszył nabór wniosków o dofinansowanie m.in. budowy lub modernizacji instalacji do przetwarzania odpadów. Nabór potrwa do 29 lutego 2024 r., a budżet wynosi 300 mln zł.
W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o OZE, które wprowadzają nowe zasady funkcjonowania klastrów energii. Przewidują one m.in. konieczność uzyskania przez klastry, które chcą uczestniczyć w nowym systemie wsparcia, wpisu do nowo utworzonego rejestru klastrów energii prowadzonego przez Prezesa URE.
W dniu 27 grudnia 2023 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz sprawozdania wytwórcy biogazu lub biometanu.
W dniu 1 stycznia 2024 r. zostanie uruchomiona usługa pozwalająca na uzyskanie dostępu do rejestru przejściowego CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanizm).
Strona dotycząca programu „Czystego Powietrza” została przebudowana. Beneficjenci programu mają teraz dostęp do bardziej przystępnych i przejrzystych informacji.
Raport „Odpady komunalne składowane w Polsce w 2021 r.” jest trzecią publikacją drugiej edycji opracowań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.