Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 30 kwietnia 2024 r. ogłoszono w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych. Co określa rozporządzenie?
W dniu 2 maja 2024 r. Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz podpisał porozumienie dotyczące partnerstwa przy realizacji projektu prośrodowiskowego LIFE Drawa Bis. Projekt współfinansowany ze środków unijnych zakłada poprawę jakości wód i warunków środowiskowych w zlewni Drawy.
Minister Klimatu i Środowiska przygotował badanie mające na celu poznanie opinii uczestników polskiego rynku energii w zakresie funkcjonowania rynku energii elektrycznej oraz rynku mocy. Badanie potrwa do 29 maja.
Krajowy Ośrodek przypomina, że 30 kwietnia 2024 r., kończy się termin na złożenie sprawozdania CBAM za pierwszy kwartał 2024 roku, dotyczący emisji wbudowanych związanych z towarami objętymi CBAM zaimportowanymi na obszar celny UE.
W dniu 3 czerwca 2024 r. NFOŚiGW uruchamia nabór wniosków w programie „Wodoryzacja Gospodarki” w zakresie innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem. Nabór wniosków będzie trwał 3 miesiące i zakończy się 2 września.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Projekt przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Ukraina.
W środę 25 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska i ograniczą ilość odpadów z opakowań w UE.
Utworzenie lasów społecznych w dziewięciu lokalizacjach w Polsce, kontynuacja moratorium w sprawie ograniczenia wycinki drzew, a także „mapa drogowa” dla obszarów cennych przyrodniczo – to najnowsze działania ogłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 25 kwietnia 2024 r.
Nowe prawo ma zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w UE, aby zapewnić obywatelom zdrowe środowisko oraz osiągnąć cel zerowego zanieczyszczenia powietrza we wspólnocie do 2050 roku.
Nowości, które od 22 kwietnia 2024 r. czekają na osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze” to m.in. obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) oraz jedna szansa na najwyższe dofinansowanie.