Dofinansowania na adaptację do zmian klimatu i gospodarkę wodami opadowymi
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabory wniosków skierowane do samorządów, wspierając ich działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu oraz zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi. Program, finansowany z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027, oferuje dofinansowanie w wysokości miliarda złotych.
Realizowane są dwa nabory i oba wspierają realizację inwestycji wynikających z miejskich planów adaptacji do zmian klimatu. Szczegółowe informacje o naborach oraz warunkach udziału dostępne są na stronie NFOŚiGW.
Wsparcie dla terenów zurbanizowanych
Pierwszy z naborów, w ramach działania "1.2 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu", koncentruje się głownie na inwestycjach w zrównoważoną gospodarkę wodami opadowymi. Projekty obejmują wykorzystanie zieleni, zielono-niebieskiej infrastruktury oraz wdrożenie rozwiązań opartych na przyrodzie. Te ostatnie odnoszą się przede wszystkim do wykorzystania lokalnych warunków i istniejących zasobów.
O dofinansowanie mogą ubiegać się 44 największe miasta w Polsce (powyżej 100 tys. mieszkańców). To uczestnicy projektu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” oraz m.st. Warszawa.
Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 77 proc. wartości wydatków kwalifikowanych. Budżet tego naboru to 500 mln zł, a wnioski można składać do 31 stycznia 2025 roku.
Adaptacja do zmian klimatu w mniejszych miastach
Drugi nabór, dotyczący działania "2.4 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom", skierowany jest do miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast z przedziału 15‐20 tys. mieszkańców, które są stolicami powiatów, które nie są objęte wsparciem w ramach innych programów.
Dofinansowanie może zostać przyznane projektom, które dotyczą wdrożenia inwestycji określonych w miejskich planach adaptacji do zmian klimatu. Obejmuje to wdrożenie systemów zapobiegających podtopieniom, zwiększających odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe czy zapewniających lokalną retencję i dystrybucję wody.
Maksymalny udział dofinansowania wynosi 79,71 proc. wartości wydatków kwalifikowanych, a całkowity budżet naboru to również 500 mln zł. Wnioski można składać do 31 marca 2025 roku.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
www.gov.pl/nfosigw