Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJak podaje TVN24, 22 maja 2024 r. na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów.
Wspólna strategia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na najbliższe cztery lata była omawiana podczas spotkania z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument jest na końcowym etapie prac.
W tym roku także są zapowiadane fale letnich pożarów. Dlatego w tym tygodniu Unia Europejska przygotowuje się do przyszłych akcji gaszenia pożarów, by skuteczniej chronić społeczności i środowisko.
Przewodniczący Zespołu do spraw ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji, w uzgodnieniu z Ministrem Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o wydłużeniu terminu prac Zespołu do 14 czerwca 2024 r.
W dniu 20 maja 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przedstawiła premierowi propozycje działań resortu. Ministerstwo między innymi planuje zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów.
Rada UE formalnie przyjęła rozporządzenie o normach emisji CO₂ dla pojazdów ciężkich, zmieniające i zaostrzające obowiązujące przepisy UE. Nowe przepisy jeszcze bardziej ograniczą emisje CO₂ w sektorze transportu drogowego i wprowadzą nowe cele na lata 2030, 2035 i 2040.
Jedną ze zmian, która została wprowadzona do programu „Czyste Powietrze” jest to, że osoby korzystające z dofinansowań będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń. To pierwsze takie uszczelnienie programu od jego uruchomienia.
W pierwszym kwartale 2024 roku średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniosła 164,18 zł/MWh i była niższa o 132,33 zł od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska podpisała trzy umowy: z PGE Dystrybucja oraz ENERGA Operator dotyczące projektów rozbudowy i modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej.
Producenci i importerzy pomp ciepła mają więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze”. Wymagane badania techniczne urządzeń z europejskimi znakami jakości mają dostarczyć do 31 grudnia 2024 r. Dzięki temu znajdą się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) programu.