Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz24 sierpnia 2024 roku ruszył rejestr obywatelskich społeczności energetycznych (OSE), prowadzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Od tego dnia podmioty chcące działać w ramach OSE będą zobowiązane do uzyskania wpisu do rejestru.
Potężna powódź nawiedziła południowe i południowo-wschodnie tereny Polski, zalewając m.in. Nysę, Kłodzko, Głuchołazy czy Lądek-Zdrój. W obliczu tej tragedii samorządy z całego kraju szybko zorganizowały zbiórki i pomoc dla poszkodowanych. Wsparcie płynie zarówno z dużych miast, jak i mniejszych miejscowości.
Każdy, kto miał do czynienia z Bazą Danych Odpadowych (BDO), wie, jak bardzo potrafi być to frustrujące. Nieintuicyjny i skomplikowany system, wymagający ciągłego ręcznego wprowadzania danych i generowania raportów, może pochłaniać ogromne ilości czasu i energii. Duża ilość dokumentów zwiększa ryzyko popełnienia błędu, ponieważ system BDO słabo filtruje dane, a po zatwierdzeniu KPO często nie ma możliwości wprowadzenia poprawek. Ponadto BDO nie daje możliwości generowania zestawień łatwo edytowalnych np. w formie plików Excel, co sprawia, że użytkownicy zmuszeni są do radzenia sobie z niepraktycznymi plikami w formacie PDF.
W dniach 22-26 września 2024 roku na Politechnice Poznańskiej odbędzie się czwarta edycja konferencji Green Technologies for Sustainable Environment (GTSE24), po raz pierwszy zorganizowana w Europie.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem, czy planowane prace legislacyjne obejmą wszystkie źródła uciążliwości zapachowych, a nie tylko te związane z działalnością rolniczą. Problem ten to tak zwane immisje odorowe, które od lat budzą wiele kontrowersji i skarg.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zaakceptowały nowe, bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin z pojazdów. Norma Euro 7 wprowadzi surowsze limity zanieczyszczeń, które będą obowiązywać dla samochodów osobowych, dostawczych, ciężarówek i autobusów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy, który umożliwi organizacjom ekologicznym zaskarżenie planów urządzenia lasu. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził wątpliwości dotyczące skuteczności nowych przepisów w kontekście realizacji zobowiązań wynikających z prawa Unii Europejskiej.
Od 24 sierpnia gospodarstwa domowe mogą podpisywać umowy na energię elektryczną z dynamicznymi cenami. Oferta skierowana jest do świadomych odbiorców znających zasady obowiązujące na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu. Co warto wiedzieć przed wyborem takiej opcji?
Spółdzielnie mieszkaniowe oraz przedsiębiorstwa mogą liczyć na preferencyjne pożyczki z Programu Operacyjnego ze środków Polityki Spójności FEniKS 2021-2027. Dzięki wsparciu w wysokości ponad 800 mln zł na projekty związane z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii, inwestorzy mogą skorzystać z nieoprocentowanych pożyczek z możliwym częściowym umorzeniem i 15-letnim okresem spłaty.
2 września 2024 r. ruszyła szósta edycja programu „Mój Prąd”, oferująca prosumentom możliwość uzyskania nawet 28 tysięcy złotych dofinansowania. Program wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła. Przynosi to korzyści w postaci wzrostu wykorzystania energii w miejscu jej wytworzenia, a co za tym idzie pomagają w odciążeniu sieci elektroenergetycznej.