Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo 17 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają wzmocnić środowiskowy wymiar polityki miejskiej i ekologiczną transformację miast oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Tak donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Rada Unii Europejskiej przyjęła pod koniec maja 2024 roku rozporządzenie w sprawie eko projektu, które ustanawia wymogi dotyczące zrównoważonych produktów. Nowy akt obejmuje już nie tylko produkty energetyczne, ale wszelkiego rodzaju towary wprowadzane na rynek UE.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru klastrów energii. Aktualnie rozpatrywane sprawy o wpis do rejestru klastrów nie wymagają ponownego złożenia dokumentacji.
W dniu 29 maja 2024 r. w Lidzbarku Warmińskim otwarto Ciepłownię Przyszłości. To innowacyjna instalacja wykorzystująca wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła, w tym największy w Polsce magazyn ciepła w formie zbiornika zagłębionego w gruncie.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uzgodnił z operatorem sieci przesyłowej plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Dokument obejmuje okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.
W dniu 27 maja 2024 r. odbył się V Kongres Energetyki Słonecznej. W jego trakcie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka mówił o rozwoju odnawialnych źródeł energii i krajowym miksie energetycznym.
Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego zaakceptował siódmą już transzę finansowania programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (UD36), które pomogą ukształtować normy prawne umożliwiające wykorzystanie wodoru w energetyce.
Wody Polskie oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zawarły porozumienie w sprawie wydawania dokumentu potwierdzającego zgodność z celami środowiskowymi dla jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych, przy projektach realizowanych w ramach polityki spójności.
Sejm w dniu 23 maja 2024 r. przyjął ustawę o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.