Zwolnienia z ewidencji odpadów 2025 – co się zmieni?
Od 2025 roku przedsiębiorców czekają zmiany w zakresie ewidencji odpadów. Zmienione przepisy ograniczają zwolnienia z ewidencji wyłącznie do wybranych odpadów innych niż niebezpieczne, zaostrzając wymogi dotyczące gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Dowiedz się, co oznacza to w praktyce dla Twojej firmy.
Nowe przepisy o zwolnieniach z ewidencji odpadów
1 stycznia 2025 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 5 listopada 2024 roku w sprawie rodzajów i ilości odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji (Dz. U. 2024 poz. 1644). Wprowadzone zmiany dostosowują przepisy krajowe do wymogów Unii Europejskiej i precyzują, jakie odpady nie będą wymagały ewidencji w systemie BDO.
Dotychczasowe zwolnienia z ewidencji odpadów
Do końca 2024 roku obowiązuje rozporządzenie z 23 grudnia 2019 roku (Dz. U. 2019 poz. 2531), które przewiduje zwolnienia z ewidencji dla 46 rodzajów odpadów – 41 z nich to odpady inne niż niebezpieczne, a 5 to odpady niebezpieczne. Zwolnienia w większości przypadków obowiązywały do ograniczonej ilości wytwarzanych odpadów. Po zmianach, od stycznia 2025 roku, ewidencję trzeba będzie prowadzić dla wszystkich odpadów niebezpiecznych, niezależnie od ich ilości.
Jakie odpady nie będą zwolnione z ewidencji?
Od 2025 roku prowadzenie ewidencji odpadów obejmie wszystkie odpady niebezpieczne, w tym te sklasyfikowane pod następującymi kodami:
- 13 02 08* – Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe;
- 15 01 10* – Opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone;
- ex 15 01 11* – Opakowania z metali zawierające niebezpieczne porowate elementy wzmocnienia konstrukcyjnego inne niż z azbestu, włącznie z pustymi pojemnikami ciśnieniowym;
- 16 02 13* – Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 12;
- 16 06 03* – Baterie zawierające rtęć.
Te kody wcześniej objęte były zwolnieniami wynikającymi z rozporządzenia z 2019 roku. Od stycznia 2025 roku każda ilość odpadów niebezpiecznych będzie wymagała ewidencji w bazie BDO.
Nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim małych przedsiębiorców wytwarzających odpady niebezpieczne w niewielkich ilościach. Po 1 stycznia 2025 roku będą oni musieli:
- zarejestrować podmiot w bazie BDO,
- prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów (przy ilościach do 100 kg rocznie),
- sporządzać pełną ewidencję (przy większych ilościach),
- składać coroczne sprawozdania dotyczące gospodarki odpadami.
Co pozostaje bez zmian?
Ilości odpadów innych niż niebezpieczne, wymienione w załączniku do rozporządzenia z 2019 roku, nadal nie będą objęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji, pod warunkiem że nie przekraczają określonych limitów rocznych.
Podsumowanie
Od 2025 roku zwolnienia z ewidencji odpadów zostaną ograniczone wyłącznie do odpadów innych niż niebezpieczne. Każdy wytwórca odpadów niebezpiecznych, bez względu na ilość, będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji w bazie BDO. Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców, ale także zwiększają transparentność i kontrolę w gospodarce odpadami.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl