Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNa początku października Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu mają uruchomić na Dolnym Śląsku trzeci pilotażowy projekt w ramach programu "Czyste powietrze".
GIOŚ poinformował o uruchomieniu ogólnopolskiej akcji “Nielegalne Odpady 2021”. To kolejny krok w walce o czyste środowisko. Akcja ta ma za zadanie poprzez wspólne i skoordynowanie działanie polskich służb doprowadzić do skontrolowania jak największej ilości transportów przewożących odpady i zweryfikować je pod względem legalności i zgodności z posiadanymi zezwoleniami.
Wciąż trwają prace nad przeniesieniem do polskiego prawa przepisów dyrektywy Single-Use Plastics (dalej: SUP), a do Sejmu projekt trafi prawdopodobnie jesienią. Oznacza to, że aktualnie w obrocie jednorazowymi wyrobami z tworzyw sztucznych nie nastąpiły żadne zmiany i obowiązują przepisy dotychczasowe.
10 września 2021 roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa Prawo wodne, zgodnie z zapisami której, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie będą już mogły odmówić wydania zgody na wprowadzanie do ich instalacji kanalizacyjnych ścieków przemysłowych. Oczywiście pod pewnymi warunkami.
Rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach oraz innych ustaw, która ma wprowadzić m.in. wyższe poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych do 2030 r., nowe definicje oraz zaktualizować obecne definicje.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przychyliło się do apeli przedstawicieli samorządów i pracodawców i poinformował o przedłużeniu konsultacji w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw do 20 września br.
1 września weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2015, zgodnie z zapisami którego na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++.
Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiło się ogłoszenie o III naborze wniosków w ramach programu priorytetowego „Nowa Energia”. Program ma być realizowany do końca 2025 roku. Budżet na realizację przedsięwzięcia wynosi 2.500.000,00 zł. Jakie dziedziny obejmuje?
Z początkiem sierpnia pojawiło się kilka zmian w BDO, które mają usprawnić jego funkcjonowanie.
Termin zadeklarowania się o przystąpieniu do programu mija 15 września 2021 r., a możliwości skorzystania z finansowych zachęt, czyli zawarcia porozumienia lub aneksu do porozumienia w tym celu, upływa 30 września 2021 r.