Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNadal trwają prace nad projektem tzw. ustawy antyodorowej. Nowe przepisy mają uwolnić mieszkańców od uciążliwego sąsiedztwa wielkich ferm przemysłowych. Rozwiązaniem ma być ustalenie minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej.
22 września 2021 roku weszła w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1642). To duża nowelizacja która wprowadza wiele ważnych zmian systemowych zapewniających realizację Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR).
Do 26 listopada 2021 r. rolniczy mogą składać wnioski o dofinasowanie w ramach PROW 2014-2020 na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Wnioski należy kierować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparcie jest przewidziane dla dwóch grup beneficjentów.
Za pośrednictwem znowelizowanej ustawy Polska ma dostosować się do nowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, które zobowiązują kraje Unii do 2035 r. do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych i ma na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców.
Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji.
Do 11 października 2021 roku operatorzy statków powietrznych przypisani do Polski jako państwa administrującego, muszą złożyć wniosek o zatwierdzenie planu monitorowania emisji z operacji lotniczych. Wniosek trzeba złożyć do Ministra Klimatu, na formularzu, który znajduje się na stronie KOBIZE pod adresem: https://www.kobize.pl/pl/fileCategory/id/9/monitorowanie-raportowanie-weryfikacja-emisji.
15 września 2021 rokuprzedstawiciele administracji rządowej oraz kluczowi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej podpisali, 15 września 2021 r., „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” („Polish Offshore Wind Sector Deal”).
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył ponad 80 mln zł na zakup 20 autobusów wodorowych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Jest to pierwszy, pilotażowy etap upowszechniana w województwie śląskim wodoru jako paliwa dla komunikacji miejskiej i zarazem element wdrażania strategii bezemisyjnego transportu publicznego na terenie GZM.
Dnia 23 września 2021 roku wejdzie w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Podajemy 6 najważniejszych zmian dla branży odpadowej.
W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która zmienia wysokość i charakter kar za łamanie przepisów odpadowych.