Konfederacja Lewiatan zgłosiła uwagi do systemu kaucyjnego
Zdaniem Konfederacji Lewiatan butelki szklane po napojach wielokrotnego i jednorazowego użytku powinny być wyłączone z proponowanego systemu kaucyjnego. Powinien on obejmować tylko butelki jednorazowego użytku po napojach z tworzyw sztucznych PET oraz metalowe puszki po napojach. Jeśli chodzi o butelki szklane wielokrotnego użytku powinny być kontynuowane obecnie funkcjonujące systemy dobrowolne.
Organizacja pracodawców podkreśliła, że w Polsce powinny funkcjonować oddzielne systemy dla opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i puszek metalowych po napojach oraz dla opakowań szklanych wielokrotnego użytku. Wynika to z zasadniczych różnic pomiędzy opakowaniami wielokrotnego użytku a opakowaniami jednorazowego użytku.
Nie dla butelek ze szkła
Butelki wielokrotnego użytku muszą podlegać segregacji i wrócić najszybszą drogą do ich właściciela w celu kolejnego użycia. Opakowania jednorazowe trafiają natomiast do recyklera jako odpady opakowaniowe, aby ten przetworzył je na surowiec do produkcji nowych opakowań. Tymczasem przedstawiony projekt systemu kaucyjnego próbuje w jednym systemie połączyć odpady po opakowaniach jednorazowego użytku ze szklaną butelką zwrotną wielokrotnego użytku.
Szklanych butelek jednorazowego użytku, w przeciwieństwie do tych z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, nie da się bezpiecznie skompresować w celu zapewnienia ich efektywnego składowania. Proces odbioru opakowania szklanego od klienta, jego przeniesienia oraz składowania wiązałby się ze znacznymi utrudnieniami w działalności handlowej.
Tak dla metalowych puszek
Z kolei wprowadzenie puszek metalowych po napojach do systemu dla opakowań jednorazowego użytku zabezpieczy osiągnięcie wymaganych dyrektywami unijnymi poziomów recyklingu, pozwoli wprowadzającym puszki na posiadanie realnego wpływu na ich poziom oraz wykorzystanie zebranego materiału. A przede wszystkim zmniejszy koszty całego systemu dla operatora.
Źródło: lewiatan.org