Odbudowa przyrody w UE do 2030 roku
Unia Europejska musi wdrożyć środki rekultywacyjne, obejmujące co najmniej 20% jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku. Po debacie, która odbyła się 12 lipca 2023 r., Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych Unii Europejskiej.
Posłowie podkreślają, że odbudowa ekosystemu jest kluczem do walki ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej oraz zmniejsza ryzyko dla bezpieczeństwa żywnościowego. Ponadto uważają, że projekt przepisów nie narzuca tworzenia nowych obszarów chronionych w UE ani nie blokuje nowej infrastruktury energii odnawialnej, ponieważ został dodany nowy artykuł podkreślający, że takie instalacje są w przeważającej mierze w interesie publicznym.
Do 2030 roku wdrożenie środków odbudowy
Posłowie popierają propozycję Komisji Europejskiej, aby do 2030 roku wdrożyć środki odbudowy obejmujące co najmniej 20% wszystkich obszarów lądowych i morskich w UE. Parlament chce, aby prawo miało zastosowanie tylko wtedy, gdy Komisja dostarczy dane na temat warunków niezbędnych do zagwarantowania długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego i gdy kraje UE określą ilościowo obszar, który należy przywrócić, aby osiągnąć cele w zakresie odbudowy dla każdego typu siedliska.
W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie tego rozporządzenia KE będzie musiała ocenić wszelkie rozbieżności między potrzebami finansowymi w zakresie odbudowy przyrody a dostępnym finansowaniem UE.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: europarl.europa.eu