Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
W dniu 11 kwietnia 2024 r. europosłowie w Parlamencie Europejskim przyjęli plany mające na celu ułatwienie wprowadzania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, w tym wodoru, na unijny rynek gazu.
W dniu 16 listopada 2023 r. Parlament Europejski zawarł porozumienie z Radą UE dotyczące projektu dyrektywy, zastępującej dyrektywę z 19 listopada 2008 r. w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne. Komisja Europejska postanowiła zainicjować zaostrzenie prawa w odpowiedzi na wzrost wymierzonej w środowisko przestępczości.
Parlament Europejski przyjął regulację w sprawie wprowadzenia nowych zasobów własnych. Oznacza to, że kraje UE będą miały obowiązek przekazywać 30% środków z ETS do unijnego budżetu. Co jeszcze się zmieni?
Unia Europejska musi wdrożyć środki rekultywacyjne, obejmujące co najmniej 20% jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku. Po debacie, która odbyła się 12 lipca 2023 r., Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych Unii Europejskiej.
W czwartek 12 maja 2023 r. posłowie Parlamentu Europejskiego poparli projekt dyrektywy, która ma poprawić oznakowanie produktów i ich trwałość. Dzięki zmianom znikną też oświadczenia wprowadzające w błąd.
We wtorek 18 kwietnia 2022 r. Parlament Europejski zatwierdził porozumienia z państwami członkowskimi zawarte pod koniec 2022 roku. Dotyczą one kilku aktów prawnych, które wchodzą w skład pakietu „Gotowi na 55 w 2030 roku”.
We wtorek 4 października 2022 r. posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli nowe przepisy dotyczące trwałych zanieczyszczeń oraz sposobu gospodarowania odpadami, które je zawierają.