TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Lista przestępstw przeciw środowisku. PE i Rada UE zawarły porozumienie

W dniu 16 listopada 2023 r. Parlament Europejski zawarł porozumienie z Radą UE dotyczące projektu dyrektywy, zastępującej dyrektywę z 19 listopada 2008 r. w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne. Komisja Europejska postanowiła zainicjować zaostrzenie prawa w odpowiedzi na wzrost wymierzonej w środowisko przestępczości. 

Zdaniem KE przestępczość środowiskowa zwiększa się globalnie o 5-7% rocznie. Dotychczasowe regulacje nie przyniosły zaś oczekiwanych rezultatów. 

Lista eko przestępstw

Stanowisko Rady i Parlamentu zawiera listę czynów uznanych za przestępstwa, w tym: 

  • import oraz użycie rtęci i fluorowanych gazów cieplarnianych, 

  • sprowadzanie gatunków inwazyjnych, 

  • nielegalne wyczerpywanie zasobów wodnych, 

  • zanieczyszczenia powodowane przez statki, 

  • nielegalny transport i przetwarzanie odpadów czy 

  • obrót nielegalnie pozyskanego drewna. 

Karane mają być także działania na szkodę powietrza, gleby i wód oraz inne aktywności prowadzące do „ekobójstwa” (ang. ecocide), jak np. wielkie pożary lasów. Komisja Europejska będzie musiała regularnie aktualizować listę czynów uznanych za przestępstwa.

Przewidziane kary i obowiązki

Najsurowiej zostaną potraktowane przestępstwa prowadzące do śmierci, gdzie kara ma stanowić do 10 lat więzienia. Pozostałe wyroki będą zależeć od stopnia dotkliwości i nieodwracalności, a także czasu trwania przestępstwa.

Sankcje obejmą kary finansowe – od 3 do 5% rocznego obrotu firmy lub od 24 do 40 milionów euro. Ponadto dopuszczający się przestępstw będą mieli obowiązek naprawiania lub kompensowania szkód. Do tego mogą stracić pozwolenia oraz otrzymać zakaz korzystania z pomocy publicznej lub będą musieli nawet zamknąć  działalność.

Państwa członkowskie będą mogły wspierać finansowo działania zapobiegawcze i zwalczać skutki przestępstw. Ich obowiązkiem będzie przygotowanie narodowych strategii zwalczania przestępczości środowiskowej oraz gromadzenia odpowiednich danych.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: europarl.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska