Komisja Europejska chce wnieść do TSUE sprawy przeciwko Polsce w związku z oczyszczaniem ścieków
Dnia 9 lutego KE podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (dyrektywa 91/271/EWG). Otóż w naszym kraju braku oczyszczalni ścieków.
Dyrektywa ta zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód.
Ścieki trafiają bezpośrednio do wód
Polska powinna w pełni spełniać wymogi dyrektywy od 2015 roku. Jednak ponad 1000 polskich aglomeracji nie posiada systemu zbierania ścieków komunalnych, co oznacza, że ścieki są odprowadzane bezpośrednio do rzek, mórz lub jezior bez oczyszczania. Ścieki powinny być kierowane do oczyszczalni ścieków przed ich odprowadzeniem.
Ponadto w 415 aglomeracjach, w których ścieki są odprowadzane na obszarach wrażliwych, Polska nie zapewniła bardziej rygorystycznego oczyszczania zgodnie z wymogami dyrektywy.
KE straciła cierpliwość
Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia już 26 stycznia 2018 r. Zdaniem KE wysiłki władz polskich były dotychczas niezadowalające i niewystarczające, w związku z czym wnosi do TSUE sprawę przeciwko Polsce.
Źródło: Biuro prasowe Komisji Europejskiej