TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności - Zarządzanie ochroną środowiska

Tematyka

Wsparcie dla funkcjonowanie sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.

Zarządzanie ochroną środowiska

Dyrektywa wzmacniająca prawa konsumentów w procesie transformacji ekologicznej zatwierdzona

Rada Unii Europejskiej 20 lutego 2024 r. przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów poprzez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów oraz dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Zarządzanie ochroną środowiska

NSA: proces zatwierdzania taryf wodno-ściekowych jest prawidłowy

W dniu 7 lutego 2024 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie skargi Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wniesionej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 marca 2023 r. Wyrok został uchylony. 

Zarządzanie ochroną środowiska

To za wcześnie, by Polska teraz ustalała cel redukcji na 2040

Komisja Europejska wydała 6 lutego 2024 r. komunikat zawierający pierwszą propozycję celu klimatycznego dla Unii Europejskiej na rok 2040. Komunikat jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Jego opublikowanie nie oznacza konieczności realizacji propozycji w nim zawartych. 

Zarządzanie ochroną środowiska

Strategiczne podejście do lasów

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o dialogu i strategicznym podejściu do lasów mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Co konkretnie zostało ustalone?

Zarządzanie ochroną środowiska

Opublikowano jednolity tekst ustawy - Prawo ochrony środowiska

W dniu 16 stycznia 2024 r. w Dzienniku Ustaw pojawił się jednolity tekst ustawy - Prawo ochrony środowiska. W jednym akcie prawnym pojawiły się ostatnie zmiany dotyczące chociażby opakowań z tworzyw sztucznych czy szczególnej ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.

Zarządzanie ochroną środowiska

Koniec ekologicznej ściemy na produktach

Europosłowie przyjęli dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Dyrektywa ta będzie chronić konsumentów przed zwodniczymi praktykami rynkowymi i pomoże im świadomiej wybierać produkty. 

Zarządzanie ochroną środowiska

Rząd chce chronić polskie cenne lasy 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło ograniczyć wyręby przewidziane na 2024 rok w najważniejszych polskich lasach. Główne powody ograniczenia wyrębów to ochrona cennych puszcz, zachowanie lasów wykorzystywanych przez wielotysięczne aglomeracje, lasów uzdrowiskowych oraz deficytowość nadleśnictw. 

Zarządzanie ochroną środowiska

Puszcza Białowieska potrzebuje Konstytucji oraz koordynatora ds UNESCO

Minister Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała dyskutowali 4 i 5 stycznia 2024 r. w Białowieży o przyszłości Puszczy Białowieskiej z lokalnymi społecznościami, przedstawicielami świata nauki, organizacji pozarządowych, leśników i samorządu. Ogłoszono rozpoczęcie prac nad Konstytucją dla Puszczy Białowieskiej.

Zarządzanie ochroną środowiska

Dostęp do rejestru przejściowego CBAM od 1 stycznia

W dniu 1 stycznia 2024 r. zostanie uruchomiona usługa pozwalająca na uzyskanie dostępu do rejestru przejściowego CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanizm). 

Zarządzanie ochroną środowiska