Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 26 października 2021 roku Prezydent RP powołał nowego ministra klimatu i środowiska. Funcję tę będzie teraz pełniła Anna Moskwa.
Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO, głównym tematem rozmów podczas cyklu debat EkoSfera, były wyzwania stojące przed Polską w kontekście ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu.
Przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”.
Rada UE zatwierdziła konkluzje określające stanowisko UE na konferencję ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP 26), która odbędzie się za 3 tygodnie w Glasgow. W konkluzjach podkreślono pilną potrzebę wzmocnienia globalnej reakcji na kryzys klimatyczny. Podkreślono też potrzebę uczciwej i sprawiedliwej transformacji klimatycznej na całym świecie.
Nadal trwają prace nad projektem tzw. ustawy antyodorowej. Nowe przepisy mają uwolnić mieszkańców od uciążliwego sąsiedztwa wielkich ferm przemysłowych. Rozwiązaniem ma być ustalenie minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej.
1 września weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2015, zgodnie z zapisami którego na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++.
31 sierpnia 2021 r. w weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 4 sierpnia 2021 r. w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2022 r., które określa wielkości udziałów certyfikatów zielonych oraz błękitnych.
30 sierpnia 2021 roku na stronie Krajowej bazy emisji gazów cieplarnianych udostępniona została wyszukiwarka mająca na celu pomóc użytkownikom systemu KOBIZE w identyfikacji substancji, z których rozliczają się oni raz w roku w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska oraz raportów KOBIZE.
Epson, japoński producent sprzętu do obrazowania, od dekad we wszystkich swoich działaniach zwracał uwagę na ekologię i to, w jaki sposób produkty, które wytwarza, wpływają na środowisko. Geneza tego tkwi m.in. w Monozukuri - japońskim harmonijnym podejściu do pracy, jako elementu relacji ze światem. Można powiedzieć, że dbałość o stan środowiska naturalnego jest wdrukowana w DNA firmy, a dodatkowo rozwinięte zostało przez lata świadomego rozwoju z uwzględnieniem wpływu działań firmy na otoczenie.