Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW związku z licznymi pytaniami dotyczącymi składania corocznej informacji o poziomie działalności, przez instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS), KOBIZE przypomina, że od 2021 roku nie ma już tego obowiązku. Obecnie trzeba składać raporty dotyczące poziomu działalności (raport ALC). Termin na złożenie raportu upływa 31 marca 2022 rok.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku. Nowe przepisy przewidują surowsze kary za niszczenie środowiska naturalnego.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma złagodzić skutki rosnącej w ekspresowym tempie inflacji. Ze wsparcia skorzystają głównie gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach, ale z części założeń tarczy skorzystają wszyscy Polacy.
Zakończyły się konsultacje planów gospodarowania wodami raz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. W tegorocznych spotkaniach uczestniczyło ponad 3,5 tys. przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych mieszkańców oraz przedsiębiorców. Wpłynęło 2 tys. wniosków, które są obecnie analizowane.
Na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Jakie zmiany wprowadzi?
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępniła formularz realizacji przedsięwzięć dotyczących bezpieczeństwa. Zdaniem GDOŚ ujednolicenie formy zgłoszenia przedsięwzięcia to ułatwienie zarówno dla inwestora, jak i dla regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. Wykorzystanie przez wnioskodawcę odpowiedniego formularza umożliwia skuteczne przekazanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących planowanego przedsięwzięcia.
28 października 2021 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed niektórymi szkodliwymi substancjami. Chodzi o tzw. trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO) występujące w odpadach.
2 listopada 2021 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej. Jakie cele określa?
W niedzielę 31 października rozpoczęła się 26. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, znana jako COP26. Do 12 listopada przedstawiciele 197 państw będą dyskutować o tym, jak zatrzymać zmiany klimatyczne na świecie. Jakie jest stanowisko Polski w tej kwestii?
Dnia 26 października 2021 roku Prezydent RP powołał nowego ministra klimatu i środowiska. Funcję tę będzie teraz pełniła Anna Moskwa.