Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNa portalu Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Będą mogli karać m.in. naruszenie zakazów na terenie obszarów chronionych lub umieszczenie baterii w złym pojemniku na odpady.
Senatorowie nie zaproponowali poprawek do nowelizacji ustawy o OZE, zatem nowelizacja lada moment trafi do podpisu prezydenta. Nowe przepisy mają zagwarantować realizację samorządowych programów parasolowych OZE, by nie zwracać środków do Unii Europejskiej.
Minister Klimatu i Środowiska przekazał do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten implementuje dyrektywę 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tzw. dyrektywa REDII) w transporcie. Co w sobie zawiera?
Zapraszamy na bezpłatną konferencję „Ochrona Środowiska w nowej rzeczywistości” online, która odbędzie się 16 marca 2022 r. Jej głównym tematem będą zmiany prawne i te które wejdą wraz z Polskim Ładem.
Na wtorkowym posiedzeniu komisji środowiska wiceminister Ministerstwa Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że resort analizuje rozszerzenie planowanego systemu kaucyjnego o jednorazowe szklane butelki i puszki metalowe.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego 2022 r., wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział wejście w życie przepisów dotyczących systemu kaucyjnego. Jego celem będzie zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów.
Dnia 13 lutego 2022 roku wchodzi w życie ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2022 poz. 84). Celem ustawy jest usunięcie niedociągnięć w przepisach dotyczących siedlisk leśnych.
W Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie z 31 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. 2022 poz. 89), które zakłada m.in. zmianę częstotliwości badań komunalnych osadów ściekowych.
Komitet ds. Nowej Mobilności PSPA opracowuje Strategię Rozwoju Nowej Mobilności w Polsce. Minimum 3 różne usługi współdzielonego transportu i 10 mln użytkowników nowych form mobilności w 150 miastach Polski, a także 50-procentowy udział samochodów w pełni elektrycznych we wszystkich flotach carsharingowych do 2030 r., to tylko niektóre jej założenia.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie niektóre przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zwanego potocznie taksonomią. Zgodnie z jego zapisami, firmy będą musiały udowadniać, że prowadzą zrównoważony środowiskowo biznes.