Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo konsultacji publicznych i opiniowania w sierpniu trafił tzw. projekt ustawy ROP. Zapisy projektu obejmują podmioty wprowadzające opakowania, czyli udostępniające po raz pierwszy na rynku polskim opakowania lub produkty w opakowaniach.
Osoby prowadzące działalność w takich branżach, jak gastronomia, transport wodny lub rekreacja znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z powodu katastrofy ekologicznej na Odrze. Zgodnie z nowym projektem na każdego pracownika otrzymają wsparcie w wysokości 3010 zł.
Instytutu Staszica podzielił się swoim stanowiskiem na temat zapowiadanego systemu kaucyjnego. W swoich rozważaniach pt. „Szklany problem systemu kaucyjnego” wskazał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pomimo apeli organizacji branżowych, nie zamierza wyjść naprzeciw postulatowi wyłączenia szklanych butelek jednorazowych z systemu kaucyjnego. Co, zdaniem Instytutu, za tym idzie?
Urząd Regulacji Energetyki przygotował wzory wniosków o umorzenie zielonych i błękitnych świadectw pochodzenia za poprzedni rok. Termin na umorzenie świadectw lub wniesienie opłaty zastępczej upłynie 30 czerwca 2023 r.
Dnia 17 sierpnia Andrzej Duda podpisał ustawę o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Ustawa zakłada m.in., że za nielegalne składowanie odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić do 10 lat więzienia.
Senatorowie zdecydowali, że prawo do dodatku węglowego będą mieli wszyscy, a nie tylko, jak zdecydował Sejm, ci, którzy korzystają z węgla kamiennego, brykietu i peletu, zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego. Izba wprowadziłą 29 poprawek.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło 28 lipca 2022 r. Rezolucję uznającą prawo do zdrowego środowiska. ONZ głosi, że każdy na świecie ma prawo do czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt. Zgodnie z ustawą, na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą, powstanie ośrodek, który będzie przeznaczony do czasowego przetrzymywania okazów gatunków dzikich zwierząt zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych.
Trwają prace nadprojektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Projekt określa sposób postępowania właściciela lasu na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.
Od lipca 2022 roku w części lasów wokół miast i uzdrowisk, na terenach wypoczynkowych i rekreacyjnych nie będzie już prowadzona dotychczasowa gospodarka leśna. Obszary te uzyskają status lasów o zwiększonej funkcji społecznej.