SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Polskie “nie” dla zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku

Dnia 28 marca 2023 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady UE ds. energii. Głównymi tematami obrad były zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 roku, pakiet gazowo-wodorowy oraz reforma rynku energii elektrycznej.

W obradach uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wybór także dla producentów pojazdów

Jak powiedziała minister klimatu i środowiska, Polska głosowała przeciw zakazowi rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 roku. Jej zdaniem rozwiązanie to nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją, a wyłącznie z indywidualnymi celami niektórych państw.

Od początku negocjacji Polska akcentowała zasadę neutralności technologicznej, która polega na pozostawieniu otwartości na różne technologie. Zasada ta powinna mieć zastosowanie również w odniesieniu do rozwiązań układów napędowych, które przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2 pochodzącego z sektora transportu. Poza rynkiem i społeczeństwem także producenci pojazdów powinni mieć możliwość wyboru optymalnej dla siebie technologii.

Pakiet gazowy - tak, Fit for 55 - nie

Podczas obrad minister wyraziła poparcie w sprawie pakietu gazowego, dotyczącego wspólnych zasad rynków wewnętrznych gazów odnawialnych, gazu ziemnego oraz wodoru. Minister podkreśliła, że Polska od wielu lat na arenie europejskiej apelowała o uniezależnienie od rosyjskich surowców.

Ponadto Anna Moskwa przypomniała o negatywnym stanowisku Polski wobec całego pakietu „Fit for 55”, który ustala nierealne cele i ambicje oraz znacznie wpływa na miks energetyczny państw członkowskich.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska