SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Posiadanie odpadów a konieczne zezwolenia

Pytanie: Spółka zamierza importować złom z Ukrainy i sprzedawać go na terenie Polski (bez przechowywania odpadów fizycznie). W BDO jest zarejestrowana jako Sprzedawca odpadów. Proszę o odpowiedź na pytania: Kto i gdzie wydaje zezwolenie na gospodarowanie odpadami? Gdzie można znaleźć taki wniosek? Ile czasu trzeba oczekiwać na decyzję? Czy do handlu złomem również potrzebne jest zezwolenie?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Oczyszczalnia ścieków na terenach rolniczych

Pytanie: W bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa rolnego przewiduje się budowę oczyszczalni ścieków. Działka, na której ma być zlokalizowana została wydzielona bezpośrednio z terenów gospodarstwa rolnego. Wody odprowadzane z tej oczyszczalni ścieków mają być odprowadzane do rzeki kanałem, który przechodzi przez łąki zmeliorowane, na których zbierane jest siano i wypasane jest bydło mleczne. W jaki sposób możemy upewnić się czy takie usytuowanie oczyszczalni ścieków nie będzie miało negatywnego wpływu na możliwość rolniczego użytkowania terenów?
Pytania i odpowiedziDecyzje administracyjne
27.07.2023

Pożary na składowiskach odpadów to wciąż aktualny problem

Pożary na składowiskach odpadów stanowią istotne wyzwanie zarówno dla branży odpadów, jak i dla ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. W okresie 2017–2022 w Polsce odnotowano aż 754 przypadki pożarów w miejscach gromadzenia odpadów, w tym również na nielegalnych składowiskach. Czy rząd podejmuje jakieś konkretne działania w celu zwalczania tego problemu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie przedstawione są podejmowane przez rząd inicjatywy w tej kwestii i obecny stan prawny.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
26.07.2023

Świadectwo energetyczne w umowie najmu

Pytanie: Wynajmując część budynku lub lokalu należy dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej tej części. Czy obowiązek ten dotyczy także kiosków/wysp w centrum handlowym? Czy w przypadku najmu wyspy można dołączyć świadectwo dla całego budynku (wynajmowana jest taka naprawdę niewielka powierzchnia tego budynku, a nie lokal)? Co należy zrobić w przypadku wynajmowania pustego lokalu, kiedy nie ma możliwości sporządzenia świadectwa (w lokalu nie ma jeszcze żadnych urządzeń/instalacji) - czy w tej sytuacji można nie dołączać świadectwa do umowy najmu, czy może należy dołączyć świadectwo dla całego budynku lub postąpić jeszcze inaczej?
Pytania i odpowiedziEnergetyka
21.07.2023

Wyzwanie likwidacji nielegalnych wysypisk w Polsce

W Polsce ochrona środowiska i zarządzanie odpadami to kluczowe zagadnienia dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Niestety, dzikie wysypiska śmieci wciąż stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia publicznego, pomimo podejmowanych działań na poziomie rządowym, samorządowym oraz w ramach oddolnych inicjatyw. W artykule przyjrzymy się problemowi nielegalnych wysypisk odpadów w Polsce, analizując ich wpływ na środowisko oraz przedstawiając konieczność wzmocnienia działań w tej dziedzinie.

Porada ekspertaOdpady komunalne
20.07.2023

Co grozi za nierzetelne sprawozdanie

Prowadzenie działalności w zakresie działalność opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wiąże się z koniecznością składania odpowiednich sprawozdań. Czasem jednak, z różnych przyczyn, sprawozdanie może zostać uznane za nierzetelne. W naszym artykule omówimy, co to dokładnie oznacza i jakie są związane z tym konsekwencje.

Porada ekspertaOchrona wody
19.07.2023

Zbieranie i magazynowanie odpadów – różnice i podobieństwa

Zbieranie i przechowywanie odpadów są dwoma istotnymi etapami w zarządzaniu odpadami. Chociaż mają wspólny cel - odpowiednie zagospodarowanie - nie są to identyczne pojęcia. Nasz ekspert radzi, jakie są różnice i podobieństwa pomiędzy tymi procesami.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
14.07.2023

Odpady w przedsiębiorstwie włókienniczym – powstające w czy poza instalacją

Przedsiębiorstwo, będące zakładem włókienniczym, produkuje w nim tkaniny. Przy zakładzie znajdują się również warsztaty, które są nieodzowne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, na przykład warsztat mechaniczny lub hydrauliczny. W wyniku działalności warsztatowej generowane są różnego rodzaju odpady, takie jak zanieczyszczone szmaty, opiłki, oleje itp. Proszę zapoznać się z opinią eksperta, który wyjaśni, czy te odpady warsztatowe powinny być traktowane jako powstające w ramach instalacji czy poza nią. Zapoznaj się z porada eksperta, który wyjaśni czy warsztatowe odpady to należy traktować jako powstające w instalacji czy poza.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Gospodarka ściekami: Odpowiedzialność, pozwolenia i umowy najmu

Pytanie: Prosimy o poradę dotyczącą odpowiedzialności za gospodarkę ściekami pochodzącymi z analizatorów w naszych laboratoriach satelitarnych. Obecnie otwieramy laboratoria w wynajmowanych lokalach. W laboratorium ścieki z analizatorów są podłączane bezpośrednio do kanalizacji, i są to ścieki przemysłowe, a nie ścieki bytowe. Po ustaleniu szczegółów dotyczących odprowadzania ścieków z analizatorów w laboratoriach satelitarnych, istotne jest zaplanowanie regularnych badań tych ścieków w akredytowanym laboratorium, zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie dotyczącej podłączenia do sieci wodociągowej oraz odprowadzania ścieków przemysłowych dostarczanych przez wodociągi. Teraz naszym pytaniem jest, kto powinien być odpowiedzialny za przeprowadzanie tych badań i odprowadzanie ścieków: Wynajmujący czy Najemca? W obecnych umowach najmu zawarto następujące postanowienie: "Wynajmujący zobowiązuje się zapewnić Najemcy dostęp do następujących mediów: ... b) ciepłej i zimnej wody do celów sanitarnych wraz z odprowadzaniem ścieków".
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
12.07.2023

Nowe obowiązki dla rozliczania opakowań wynikające z Dyrektywy SUP

Dyrektywa SUP wprowadza nowe obowiązki, których należy przestrzegać obok istniejących już regulacji. Firma, która importuje różnego rodzaju opakowania do Polski, takie jak plastikowe butelki do wody mineralnej, zostanie zobowiązana do uiszczenia tzw. opłaty "producenckiej". W artykule dowiesz się, jakie będą te nowe obowiązki oraz kiedy wejdą one w życie.

Porada ekspertaOpakowania