SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Kiedy podmiot jest wprowadzającym produkty w opakowaniach

Pytanie: Nasza firma wykonuje produkty na zamówienie w Polsce, takie jak podzespoły do sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, zamrażarki). Następnie wysyłamy je lub sprzedajemy naszemu klientowi w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych. Klient montuje te podzespoły lub części w sprzęcie AGD na terenie Polski.
Pytanie brzmi, czy jako producent wprowadzamy produkty w opakowaniach na rynek i czy podlegamy opłacie produktowej? Jeśli tak, czy możemy przenieść ten obowiązek na naszego klienta? Jeśli tak, czy nasz klient może zrównoważyć masę opakowań wprowadzonych na rynek z wywiezionymi produktami w opakowaniach poza Polskę?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Jednorazowe talerze w szpitalu a Dyrektywa SUP

Pytanie: W szpitalu, ze względów sanitarnych i epidemiologicznych, czasami serwuje się pacjentom posiłki na jednorazowych talerzach, wraz z jednorazowymi kubkami i sztućcami. Czy taka praktyka może być uznana za wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach, czy też stanowi to jedynie użytkowanie wewnętrzne? W publicznej placówce zdrowia nie jest możliwe pobieranie opłat za udostępnione w ten sposób jednorazowe opakowania. Zastanawiamy się, w jaki sposób należy rozliczyć te opakowania.
Pytania i odpowiedziOpakowania

Działalność gospodarcza w lokalu mieszkalnym a odbiór odpadów

Działalność gospodarcza może być zarejestrowana pod adresem nieruchomości mieszalnych  - przykładowo w domach jednorodzinnych lub budynkach wielorodzinnych. Część mieszkania jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Powstaje pytanie, czy właścicieli takich nieruchomości obowiązuje zawarcie odrębnej umowy na odbiór odpadów komunalnych. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą w części mieszkalnej budynku muszą podpisywać umowę na odbiór odpadów, nawet jeśli nie ma wyraźnie wyodrębnionych lokali użytkowych?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
06.07.2023

Zbiornik na paszę a pozwolenie emisyjne

Chów i hodowla świń są przedsięwzięciami, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Nie są one objęte wymogiem posiadania pozwolenia zintegrowanego. Prowadząc taką działalność na terenie gospodarstwa, prawdopodobnie znajdują się na jego terenie silosy wykorzystywane do celów karmienia zwierząt oraz magazynowania paszy. Czy zbiorniki na paszę wymagają pozwolenia emisyjnego czy też podlegają pod instalację do chowu i hodowli świń, wymagając łącznie jedynie zgłoszenia?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
05.07.2023

Rozliczenie odpadowe drewnianych mieszadełek

Pytanie: W naszej firmie znajdują się automaty do sprzedaży żywności, w których oferujemy m.in. kawę. W ramach zakupu kawy udostępniamy drewniane mieszadełka, które pakowane są osobno w papierowe opakowania. Chcielibyśmy upewnić się, czy takie mieszadełka, których waga z opakowaniem jest znikoma, podlegają rozliczeniom z organizacją odzysku, zwłaszcza w kontekście nowych przepisów, które wejdą w życie od 2024 roku.
Pytania i odpowiedziOpakowania
04.07.2023

Audyt środowiskowy EDD coraz częściej spotykany w Polsce

Dzięki audytowi Environmental Due-Diligence (EDD) inwestorzy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat przedmiotu transakcji, w szczególności na temat istniejących rodzajów ryzyka i potencjalnych zobowiązań z nim związanych w kontekście środowiskowym. 

ArtykułSystemy zarządzania
04.07.2023

Przegapiłeś termin oddania próbek wody do badań? Co teraz?

Producenci wody muszą zadbać o jej odpowiednią jakość, dlatego muszą badać próbki wody i przesyłać inspektorowi sanitarnemu sprawozdania z tych badań. Jak często należy je wykonywać i co grozi za zaniedbania w tej kwestii?

Porada ekspertaOchrona wody

Samodzielny transport odpadów

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo wytwarza odpady, zwłaszcza w niewielkich ilościach i posiada wpis do BDO jako wytwórca, można rozważyć możliwość ich samodzielnego przetransportowania do odpowiedniego podmiotu, który zapewni dalsze zagospodarowanie. Czy jednak istnieją limity co do ilości odpadów, które możesz przewozić? Aby odpowiedzieć na to pytanie i zapewnić zgodność z przepisami i odpowiednią ochronę środowiska, warto sprawdzić, jakich pozwoleń potrzebuje Twoja firma.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Karta odpadu 01 04 12 - Odpady powstające przy płukaniu i oczyszczaniu kopalin inne niż wymienione w 01 04 07 i 01 04 11

Karta odpadu o kodzie 01 04 12 odnosi się do odpadów powstających przy płukaniu i oczyszczaniu kopalin, inne niż wymienione w kodach 01 04 07 i 01 04 11. Jest to odpad inny niż niebezpieczny, składający się głównie z utworów czwartorzędowych, takich jak piaski, żwiry i gliny, które powstają w procesie poszukiwania i wydobycia złóż kopalin.

Dokument do pobraniaOdpady i BDO
30.06.2023

Czy można umorzyć karę za nielegalną wycinkę drzew?

Wysokość kary za nielegalne wycięcie drzewa nalicza się, mnożąc wysokość opłaty, jaką należałoby wnieść do urzędu za usunięcie tego drzewa, razy dwa. Czy tak dotkliwa kara może zostać umorzona w szczególnych przypadkach?

Porada ekspertaWycinka drzew i krzewów
27.06.2023