SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Konferencja GTSE24 – innowacyjne technologie środowiskowe na międzynarodowym wydarzeniu w Poznaniu

GTSE24 to czwarta edycja konferencji Green Technologies for Sustainable Environment, po raz pierwszy organizowana w Europie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-26 września 2024 roku na kampusie Politechniki Poznańskiej, która jest gospodarzem konferencji, a patronat honorowy objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

ArtykułInformacje ogólne

Pozwolenie zintegrowane – kiedy i jak je uzyskać

Instalacje powodujące znaczne zanieczyszczenie środowiska, takie jak instalacje do oczyszczania ścieków, wymagają uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Sprawdź, jak uzyskać to pozwolenie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Porada ekspertaPozwolenia zintegrowane
09.09.2024

Pomoc publiczna dla projektów niskoemisyjnych – ważne zmiany w przepisach!

29 sierpnia 2024 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 12 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto. Nowelizacja tego aktu prawnego została wprowadzona niespełna rok po wejściu w życie pierwotnej wersji przepisów. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Jakie zmiany wprowadzono? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Porada ekspertaDotacje i pożyczki

Jak wyznaczyć emisję ze spawania

Podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany do określenia wielkości emisji do powietrza pyłów i gazów w kilogramach i w tym celu powinien skorzystać ze stawek za kilogram substancji danego rodzaju z odpowiedniej tabeli obwieszczenia (lub rozporządzenia) ministra środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
03.09.2024

Urządzenia chłodnicze w firmie - co warto wiedzieć o przepisach i obowiązkach

Jeśli Twoja firma korzysta z urządzeń chłodniczych lub klimatyzacyjnych, musisz być świadomy obowiązków wynikających z przepisów dotyczących substancji chłodniczych, takich jak na przykład freony. Przepisy te nie tylko nakładają obowiązek rejestracji i certyfikacji urządzeń, ale także regulują kwestie związane z kontrolą szczelności oraz raportowaniem do odpowiednich rejestrów. Niewywiązanie się z tych obowiązków może skutkować poważnymi karami finansowymi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na co należy zwrócić uwagę, aby zapewnić zgodność z prawem i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Kto może zainicjować postępowanie o ustalenie linii brzegowej

Wyznaczanie linii brzegowej odbywa się na podstawie decyzji podejmowanej na żądanie podmiotu mającego interes faktyczny lub prawny. Czy trwały zarządca nieruchomości może skutecznie zainicjować procedurę administracyjną w celu jej ustalenia? Przeczytasz też, jakie są stanowiska WSA, NSA i SN na temat ustalenia linii brzegu na podstawie orzeczeń sądowych.

Porada ekspertaDecyzje administracyjne

Mobilne spalarnie odpadów medycznych a regulacje prawne

Pytanie: Otrzymaliśmy ofertę zakupu mobilnej spalarni odpadów medycznych. Czy takie urządzenie można użytkować na terenie Polski, a jeśli tak, to jakie musimy spełniać wymogi prawne w tym zakresie? Jesteśmy wytwórcą odpadów medycznych o różnych kodach, na ten moment przekazujemy odpady do tradycyjnej spalarni odpadów medycznych.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Prawidłowe wystawianie KPO w przedsiębiorstwach

Wprowadzenie elektronicznej Karty Przekazania Odpadów usprawnia proces ewidencjonowania i przekazywania odpadów między przedsiębiorstwami. Sporządzana jest ona w systemie BDO. W praktyce jednak, niewłaściwe wystawienie lub opóźnienia w potwierdzeniu KPO mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.

Porada ekspertaBDO

Wszystko co musisz wiedzieć o kontroli przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb

Przydomowe oczyszczalnie ścieków lub zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, zwane popularnie szambami, stanowią indywidualne rozwiązania w zakresie odprowadzania ścieków bytowych z prywatnych posesji. Takie metody znajdują zastosowanie zazwyczaj w gminach na terenach nieskanalizowanych, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest w tym rejonie technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. Znowelizowane przepisy prawne w zakresie monitoringu i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków nakładają na właścicieli nieruchomości, a w szczególności na gminy szereg nowych obowiązków. Sprawdź szczegóły.

Porada ekspertaProcedura kontroli
19.08.2024

Czym jest Europejski Zielony Ład i co oznacza dla Polski

Zielony Ład stanowi jeden z najważniejszych tematów roku 2024, gdyż zakłada ambitne i idealistyczne cele obejmujące różne sektory gospodarki. Głośno jest również o protestach rolników, co skłania do zastanowienia, jakie są przyczyny ich niezadowolenia. Przyjęta strategia ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, co przewiduje znaczące zmiany w całej Europie. Z czym jeszcze wiążą się zmiany i jak przyczyniają się do ochrony środowiska?

Porada ekspertaInformacje ogólne