TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Zarządzanie wodami opadowymi w miastach

Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście i początkiem wielu pozytywnych procesów w jego przestrzeni. Oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia mieszkańców. Dzięki niemu, w silnie zmienionym środowisku miasta, może funkcjonować zieleń i małe ekosystemy wodne, kształtujące zdrowe środowisko życia dla ludzi. Dobrze zaplanowane tereny zieleni zapobiegają z kolei powodziom i miejskiej suszy, stanowiąc przestrzeń dla bezpiecznego gromadzenia wody opadowej. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wody opadowe i roztopowe to wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.

Porada ekspertaOchrona wody

Kogo dotyczy obowiązek płacenia opłaty recyklingowej od toreb foliowych?

Pytanie: Mam pytanie odnośnie opłaty recyklingowej. Czy torby z tworzyw sztucznych wielokrotnego użytku o pojemności 35 litrów lub większej mogą być zwolnione z tej opłaty? Czy przewidziane są jakieś wyjątki od tej reguły?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Biogazownie w gminach – na jakich zasadach

W najbliższym czasie potencjał produkcji biogazu przez gminy będzie wzrastał nie tylko ze względu na dostępność surowca, ale także ze względu na konieczność zmniejszania ilości odpadów unieszkodliwianych na składowiskach oraz osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. W związku z poprawą skuteczności w zakresie wydzielania frakcji bio z odpadów komunalnych rozwój sektora biogazowni w najbliższych latach powinien ulec przyspieszeniu. Sprzyjać temu mają również plany zawarte w dokumentach rządowych, takich jak Krajowy Plan Gospodarowania Odpadami 2028. Na jakich zasadach gminy mogą produkować biogaz?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy można odprowadzać ścieki do rzeki

Pytanie: Czy Prawo wodne przewiduje możliwość odprowadzania ścieków do rzeki? Jakie konsekwencje grożą zakładowi, jeżeli odprowadza nieoczyszczone ścieki przemysłowe do potoku?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków

Jak postępować z odpadami z kodem ex

W codziennej praktyce zarządzania odpadami, przedsiębiorcy często spotykają się z koniecznością klasyfikacji odpadów zgodnie z określonymi kodami. Kod „ex”, będący rozszerzeniem standardowych kodów odpadów, może budzić wątpliwości co do jego stosowania. W artykule wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób można używać kodów z prefiksem „ex”, oraz jakie są konsekwencje prawne niewłaściwego zarządzania tymi kodami.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Oczyszczanie odcieków ze składowisk - jaką metodę wybrać?

Odcieki ze składowisk stanowią specyficzne ścieki przemysłowe, które należy poddać odpowiedniej metodzie oczyszczania, zanim zostaną odprowadzone do środowiska. Dzielą się na metody biologiczne i fizyko-chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym one się charakteryzują? Szczegóły w artykule.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Jak pokazać opłatę SUP na paragonie?

Pytanie: W związku z wprowadzeniem ustawy dotyczącej ograniczenia stosowania jednorazowych plastikowych opakowań, znanej jako ustawa SUP, mamy pytanie o praktyczne rozliczanie tej opłaty w sprzedaży produktów. Na przykładzie kubka na napój - czy opłata konsumencka za kubek może zostać wyodrębniona na paragonie , a do niej doliczona cena kubka? Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Sprawozdanie o opakowaniach w trzech krokach

Wielkimi krokami zbliża się termin na złożenie sprawozdania o opakowaniach za 2023 rok. W terminie do 15 marca 2024 roku wszystkie podmioty m.in. wprowadzające produkty w opakowaniach na rynek będą zobligowane do sprawozdania się z tego tytułu. Jak się do tego przygotować? Co zrobić? Gdzie? Szczegóły poniżej.

Porada ekspertaOpakowania
15.02.2024

Obowiązek składania raportów środowiskowych do KOBiZE - kto i do kiedy?

Przedsiębiorstwa, niezależnie od sektora, zobowiązane są do raportowania do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), dotyczącymi ich wpływu na środowisko. Obowiązek ten wynika z różnorodnych aspektów działalności - użytkowania floty pojazdów, w tym samochodów ciężarowych, procesów produkcyjnych, stosowania stanowisk spawalniczych i lakierniczych, a także eksploatacji kotłów na paliwo stałe o określonej mocy. Dodatkowo, wykorzystanie urządzeń takich jak klimatyzatory w biurach czy magazynach również podlega pod te regulacje. Firmy zobowiązane są do dokładnego dokumentowania tych czynników, wskazania konkretnych danych w raportach oraz przeprowadzenia szczegółowych wyliczeń opłat za korzystanie z zasobów naturalnych. Precyzja w raportowaniu i zrozumienie wymaganych przez KOBiZE kategorii jest kluczowa dla uniknięcia sankcji i wspierania zrównoważonego rozwoju.

Porada ekspertaKOBiZE

Jak zacząć wdrażać ESG w przedsiębiorstwie

Od 2024 roku dbanie o ESG (Environmental, Social and Governance) staje się nieuniknionym krokiem. Wpływa to na wiele aspektów działalności przedsiębiorstw, obejmując zarządzanie zasobami ludzkimi, komunikację i analizę ryzyka. Wdrażanie polityki ESG to szansa na budowanie zrównoważonych i odpowiedzialnych praktyk, co przyczyni się do sukcesu organizacji w długotrwałej perspektywie, przyciągając inwestorów. Od czego rozpocząć działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Porada ekspertaInformacje ogólne