Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Selektywna zbiórka odpadów tekstylnych

Przemysł tekstylny ma ogromny wpływ na środowisko i stoi przed wyzwaniem wprowadzenia zmian. Statystycznie każdy konsument rocznie kupuje kilkadziesiąt kilogramów ubrań. Niestety, odpady tekstylne w większości są spalane lub trafiają na wysypiska, a jedynie niewielka część poddawana jest selektywnej zbiórce i recyklingowi. W Unii Europejskiej zaledwie 29% odpadów tekstylnych jest zbieranych selektywnie. Celem jest zwiększenie recyklingu tekstyliów i ich ponowne użycie, zamiast spalania.

Porada ekspertaOdpady komunalne
16.12.2024

Obowiązki dla jednostek handlowych – cykl system kaucyjny

System kaucyjny w Polsce wprowadza nowe zobowiązania dla sklepów i hurtowni. Jednostki handlowe, szczególnie te o większej powierzchni, muszą dostosować się do przepisów dotyczących zbierania opakowań i zwrotu kaucji. Dowiedz się, jakie obowiązki nakładają nowe regulacje i jak będą funkcjonować zasady zwrotu opakowań.

Porada ekspertaOpakowania
10.12.2024

Dopuszczalne poziomy hałasu dla zabudowy jednorodzinnej

Pytanie: Jaki powinien być dopuszczalny poziom hałasu dla terenu, na którym są wybudowane domki jednorodzinne, zaznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oznaczeniem „MN Teren Zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej”? Przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, ale jest jeszcze przeznaczenie dopuszczalne, którym są usługi nieuciążliwe wbudowane w budynki mieszkalne.
Pytania i odpowiedziEmisja hałasu do środowiska

Podmiot reprezentujący – cykl system kaucyjny

Podmiot reprezentujący to istotny element organizacyjny w systemie kaucyjnym, którego zadaniem jest skuteczne zarządzanie procesem odzysku opakowań na napoje. Ustawa wymaga, aby wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje, zarówno indywidualnie, jak i w grupach, powołali podmiot reprezentujący, który zajmie się utworzeniem i prowadzeniem systemu. Artykuł omawia szczegółowo obowiązki podmiotów wprowadzających, zasady przystępowania do systemu, warunki dla podmiotu reprezentującego, a także kwestie finansowe, takie jak kaucje i pomoc de minimis.

Porada ekspertaOpakowania
26.11.2024

Podatek VAT na opakowania po napojach – cykl system kaucyjny

Wprowadzenie nowych zasad systemu kaucyjnego na opakowania po napojach wiąże się z koniecznością dostosowania przepisów dotyczących podatku VAT. Zmiany te obejmują zarówno opakowania zwrotne wielokrotnego użytku, jak i rozliczenia podatkowe za niezwrócone opakowania. Przedstawiamy szczegóły nowego systemu oraz jego wpływ na rozliczenia VAT.

Porada ekspertaOpakowania
19.11.2024

Audyt odbiorcy odpadów – dobre praktyki

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dbałości o środowisko naturalne, odpowiednie zarządzanie odpadami stanowi jedno z kluczowych wyzwań zarówno dla przedsiębiorstw, jak i instytucji publicznych. Firmy wytwarzające odpady mają obowiązek nie tylko ich prawidłowej segregacji i magazynowania, ale także przekazywania do odpowiednich odbiorców, którzy zajmują się ich dalszym przetwarzaniem lub utylizacją.

Porada ekspertaProcedura kontroli

Ewidencja i sprawozdawczość w systemie kaucyjnym – cykl system kaucyjny

Nowy system kaucyjny, planowany na październik 2025 roku, nakłada nowe obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze na przedsiębiorców oraz gminy. Kolejny artykuł z cyklu „System kaucyjny w Polsce” szczegółowo omawia te obowiązki, procedury rejestracyjne w BDO, zasady rozliczeń oraz wymagania prawne związane z wdrażaniem systemu kaucyjnego w Polsce.

Porada ekspertaOpakowania
12.11.2024

Jak wyliczyć ślad węglowy dla wytwarzanych odpadów

Pytanie: Jak obliczyć ślad węglowy w ramach redukcji wytwarzanych odpadów w firmie oraz zmiany kierunku ich zagospodarowania (np. ze składowania na odzyskiwanie)?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Wpływ systemu kaucyjnego na efektywność działania instalacji komunalnych - cykl system kaucyjny

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce niesie ze sobą istotne zmiany dla funkcjonowania instalacji komunalnych oraz gminnych systemów gospodarowania odpadami. Choć inicjatywa ta ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu, wiąże się również z wyzwaniami finansowymi i operacyjnymi dla samorządów oraz mieszkańców. Artykuł analizuje wpływ nowych przepisów na rentowność instalacji, obowiązki przedsiębiorców oraz potencjalne skutki dla mieszkańców małych gmin. 

Porada ekspertaOpakowania
05.11.2024

Stosowanie nowej ustawy o sygnalistach w kontekście ochrony środowiska

Dnia 25 września 2024 r. weszły w życie przepisy o sygnalistach. Stanowią podstawę dokonywania zgłoszeń zarówno przez pracowników, jak i szefów firm, a także osoby współpracujące z daną firmą na podstawie innej niż stosunek pracy. Jak te przepisy wpływają na kwestie związane z ochroną środowiska?

Porada ekspertaInformacje ogólne
04.11.2024