Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZarządzanie odpadami w czasie klęski żywiołowej, tak jak podczas niedawnej powodzi w południowej Polsce, wymaga elastyczności i szybkiego reagowania. Decyzje wydawane na podstawie art. 23 ustawy o stanie klęski żywiołowej umożliwiają tymczasowe odstępstwa od standardowych procedur, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne działanie przedsiębiorstw w sytuacjach kryzysowych. W poradzie eksperta znajdziesz najważniejsze aspekty dotyczące wydawania tych decyzji oraz ich wpływ na zarządzanie odpadami w trakcie klęsk żywiołowych.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało szczegółowe wytyczne dotyczące zarządzania odpadami z terenów objętych klęską żywiołową, obejmujących województwa dolnośląskie, śląskie, opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Wytyczne te mają na celu usprawnienie procesów związanych z klasyfikacją, zbieraniem, przetwarzaniem i transportem odpadów w wyjątkowych warunkach.
System kaucyjny to kluczowy element gospodarki o obiegu zamkniętym, którego celem jest zwiększenie selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych oraz promowanie ponownego wykorzystania opakowań. W Polsce nowe regulacje nakładają na przedsiębiorców obowiązki związane z finansowaniem i organizacją tego systemu. W drugim artykule z cyklu "System kaucyjny w Polsce" przedstawiamy zasady jego funkcjonowania.
W Polsce obowiązuje ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która określa zasady mające na celu ochronę środowiska poprzez regulację postępowania z opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi. Nowelizacja ustawy wprowadza istotne zmiany, w tym przede wszystkim system kaucyjny. Na Portalu Ochrony Środowiska rozpoczynamy nowy cykl artykułów, który szczegółowo wyjaśni wszystkie aspekty nowych regulacji, obowiązujących przedsiębiorców w Polsce. Co wtorek publikujemy nowe teksty, które pomogą lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany.
Nowelizacja ustawy o odpadach, która weszła w życie 17 listopada 2021 r., wprowadza istotne zmiany dotyczące gospodarki odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi. Nowe przepisy mają na celu ujednolicenie systemu selektywnej zbiórki odpadów zgodnie z unijnymi dyrektywami, a także zwiększenie skuteczności recyklingu. W artykule przedstawiono najważniejsze zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., oraz ich potencjalny wpływ na przedsiębiorstwa.
Zarządca budynku lub lokalu powinien złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Podpowiadamy jak ją wypełnić.
Odpady odebrane od klientów przechodzą przez proces, który zapewnia ich odpowiednie przetwarzanie oraz przestrzeganie norm środowiskowych. W artykule omówimy, jak ten proces przebiega w zależności od rodzaju świadczonej usługi. Odpady odbierane od klientów są przekazywane bezpośrednio do przetwarzania lub do kolejnego posiadacza, który jest zbierającym. W zależności od rodzaju usługi możliwe są dwie ścieżki postępowania.
Czy możliwe jest ustanowienie drogi koniecznej do altanki śmietnikowej? Sąd Najwyższy rozstrzygnął tę kwestię, podkreślając, że droga konieczna nie służy ułatwianiu korzystania z nieruchomości, ale ma zapewnić dostęp do niej. Sprawa ta rozstrzyga, w jakich sytuacjach można skutecznie żądać ustanowienia takiej drogi oraz kiedy właściciel musi poszukać innych rozwiązań. W artykule ekspert przedstawia szczegóły tej sprawy i argumentację sądu.