System kaucyjny to remedium na złe nawyki. Debata w PAN
W trakcie debaty „Opakowania a środowisko”, która odbyła się z udziałem wiceminister klimatu i środowiska Anity Sowińskiej, mówiono o kryzysie zanieczyszczania środowiska odpadami z opakowań i jego systemowym rozwiązaniom.
Organizatorem wydarzenia była Polska Akademia Nauk i UNEP/GRID-Warszawa – organizacja realizująca w Polsce misję Programu ONZ ds. Środowiska.
Plusy systemu kaucyjnego
Wiceminister Anita Sowińska porównała transformację w stronę gospodarki cyrkularnej do trudu wychodzenia z uzależnienia. – Jeśli zmienimy to systemowo, nie będzie można wrócić do złych nawyków – dodała podkreślając, że jednym z takich działań idących w dobrym kierunku, jest system kaucyjny. Jak dodał prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Marek Konarzewski, system kaucyjny może obniżyć ilość plastiku w środowisku.
Clarissa Morawski z Reloop Platform nawiązała do prezentowanych wyników analizy wpływu systemu kaucyjnego z równoległą implementacją cyrkularności opakowań. Wyniki obejmują:
-
poprawę recyklingu w obiegu zamkniętym,
-
zachowanie wartości materiałów,
-
redukcję marnotrawstwa i zaśmiecania odpadami po napojach,
-
redukcję emisji CO2,
-
zachowanie zasobów energetycznych.
W perspektywie 10-letniej, podaż rPET (czyli PET z recyklingu) z systemu kaucyjnego wzrasta z 740 tys. ton do 1 mln 500 tys. ton, zaś podaż aluminium – z 421 tys. ton do 467 tys. ton. Dodatkowa wartość ekonomiczna ze zwiększonej podaży to 300 mln euro dla rPET oraz 92 mln euro dla aluminium. Oszczędności z tytułu emisji CO2 wynoszą: 1,8 mln w wyniku zwiększonej cyrkularności PET oraz 440 tys. ton CO2 dzięki dodatkowej zbiórce puszek aluminiowych i wykorzystaniu ich do wytwarzania nowych opakowań metalowych.
Prawne zmiany
Systemowe zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi przybrało również rozmiary wyzwania, które do końca tego roku ma zostać uregulowane nowym prawem międzynarodowym ONZ – UN Plastics Treaty. Przypominamy, że system kaucyjny ma obowiązywać od 2025 roku w Polsce.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: pan.pl