Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Parlament Europejski zagłosował we wtorek 12 września 2023 r. za zwiększeniem wykorzystania energii odnawialnej, zgodnie z planami Zielonego Ładu i REPowerEU.
W czwartek 17 sierpnia 2023 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany wprowadza ustawa?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są nieprawdziwe. Resort nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie.
W myśl uzgodnionego z Ministrem Klimatu i Środowiska harmonogramu aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, tegoroczne aukcje rozpoczną się 13 listopada i potrwają do 22 listopada 2023 r.
Projekt nowelizacji ustawy o OZE i innych ustaw w dniach 26-28 lipca 2023 r. znajdzie się na posiedzeniu plenarnym Senatu. 20 lipca odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska, podczas którego senatorowie pochylili się nad projektem. Co zostało ustalone?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że nadal możliwe jest przedłużenie terminu spełnienia zobowiązania do pierwszego wytworzenia energii elektrycznej w planowanej instalacji OZE objętej instrumentem FIT/FIP oraz w ramach systemu aukcyjnego.
Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie zmiany dyrektywy o OZE. Na czym będą polegały zmiany?
Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu opublikowała stanowisko w sprawie reformy rynku energii elektrycznej Unii Europejskiej. Przede wszystkim skupiła się na odnawialnych źródłach energii.
Rada Ministrów 28 lutego 2023 r. przyjęła projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
Rada Unii Europejskiej 19 grudnia 2022 r. osiągnęła porozumienie dotyczące zmian dyrektywy w sprawie energii odnawialnej, które są proponowane w ramach planu REPowerEU.
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii. W związku z obowiązkiem przygotowania stanowiska Polski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do składania uwag do treści dokumentu do 15 grudnia 2022 r.
Od 25 listopada 2022 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programów priorytetowych „Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej” oraz „Przemysł energochłonny - OZE”. Programy są dedykowane przedsiębiorcom posiadającym tytuł prawny do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Rozporządzenie w sprawie maksymalnych ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane w drodze aukcji w poszczególnych następujących po sobie latach kalendarzowych 2022–2027 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw weszło w życie 13 października 2022 r.
W piątek 19 sierpnia 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź nowelizacji ustawy akcyzowej. Wynika z niej m.in, że będą uproszczenia w ewidencji OZE dla samorządów oraz brak akcyzy na auta hybrydowe do 2029 roku.