Unia Europejska powinna zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej
Parlament Europejski zagłosował we wtorek 12 września 2023 r. za zwiększeniem wykorzystania energii odnawialnej, zgodnie z planami Zielonego Ładu i REPowerEU.
Aktualizacja dyrektywy w sprawie energii ze źródeł odnawialnych zwiększa udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii w UE do 2030 roku do 42,5% . Państwa członkowskie powinny dążyć do osiągnięcia poziomu 45%.
Budowa OZE ze skróconą procedurą
W przepisach przewidziano szybsze procedury wydawania pozwoleń na budowę nowych elektrowni wykorzystujących energię odnawialną, takich jak panele słoneczne czy wiatraki, lub na adaptację istniejących.
Jeżeli nowe instalacje energii odnawialnej znajdują się na obszarach docelowych energii odnawialnej, władze krajowe będą mieć najwyżej 12 miesięcy na ich zatwierdzenie. Poza takimi obszarami proces ten nie powinien trwać dłużej niż 24 miesiące.
Zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych
W sektorze transportu wdrożenie odnawialnych źródeł energii powinno doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 14,5% do 2030 roku.
Będzie to możliwe dzięki większemu wykorzystaniu zaawansowanych biopaliw i bardziej ambitnych kwot w odniesieniu do paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego, takich jak wodór.
Bezpieczniejsze wykorzystanie biomasy
Posłowie zadbali też o to, by państwa członkowskie musiały określić orientacyjny cel dotyczący innowacyjnych technologii opartych na energii ze źródeł odnawialnych na poziomie co najmniej 5% nowo zainstalowanej mocy energii z OZE. Państwa członkowskie będą też ustalać wiążące ramy dotyczące transgranicznych projektów energetycznych.
Posłowie nalegali na bardziej rygorystyczne kryteria dotyczące wykorzystania biomasy. Dzięki temu Unia nie będzie subsydiować niezrównoważonych praktyk. Pozyskiwanie biomasy powinno odbywać się w taki sposób, by zapobiegać negatywnemu wpływowi na jakość gleby i różnorodność biologiczną.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: europarl.europa.eu