Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 265 mln zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) na budowę oczyszczalni ścieków i sieci wodno-kanalizacyjnych w 7 miejscowościach w Polsce.
Jeśli jesteś właścicielem przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m³/d, ważne jest, abyś znał swoje obowiązki dotyczące jakości ścieków. Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady, które musisz przestrzegać, aby działać zgodnie z przepisami prawa.
Z artykułu dowiesz się:
W dniu 10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.
W najbliższym czasie potencjał produkcji biogazu przez gminy będzie wzrastał nie tylko ze względu na dostępność surowca, ale także ze względu na konieczność zmniejszania ilości odpadów unieszkodliwianych na składowiskach oraz osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. W związku z poprawą skuteczności w zakresie wydzielania frakcji bio z odpadów komunalnych rozwój sektora biogazowni w najbliższych latach powinien ulec przyspieszeniu. Sprzyjać temu mają również plany zawarte w dokumentach rządowych, takich jak Krajowy Plan Gospodarowania Odpadami 2028. Na jakich zasadach gminy mogą produkować biogaz?
Biogazownia na terenie oczyszczalni to inwestycja, która ma zagwarantowany dopływ substratu, o który w żaden specjalny sposób nie musi zabiegać. Co więcej, jest to substrat niskokosztowy i niewymagający dodatkowego transportu. Jak wykorzystać osady ściekowe?
Jakie procedury prawne, włączając w to uzyskiwanie zezwoleń, powinien zastosować rolnik, który zamierza używać osadu ściekowego z zakładowej lub komunalnej oczyszczalni ścieków na swoim polu? Czy dopuszczalne jest stosowanie osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków jako nawozu? Okazuje się, że możliwości różnią się w zależności od rodzaju osadu.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków podlega regulacjom prawnym w zakresie przepisów Prawa budowlanego, Prawa ochrony środowiska i Prawa wodnego. Przepisy te w wielu przypadkach są niespójne i budzą sporo problemów interpretacyjnych. Pomożemy Ci usystematyzować wiedzę w tym zakresie.
Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, do końca października samorządy będą mogły wnioskować o przyznanie dotacji na budowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej.
Każdy rodzaj odpadu posiada kod składający się z sześciu cyfr. Pierwsze dwie cyfry określają grupę, kolejne dwie identyfikują podgrupę, a pozostałe dwie wskazują konkretny rodzaj odpadu. Każda cyfra w kodzie ma swoje znaczenie i odnosi się do określonych właściwości oraz składu odpadu. Prawidłowe zaklasyfikowanie odpadów jest niezwykle istotne, ale może czasami stanowić wyzwanie. Przeczytaj poniżej poradę naszego eksperta dotyczącą ustalenia kodu odpadu dla jednego z rodzajów odpadów powstających w zakładzie mleczarskim.
Związek Miast Polskich wyraził swoje stanowisko w sprawie kryzysu w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków spowodowanego przez PGW Wody Polskie. ZMP żąda, by odebrano Wodom Polskim uprawnienia regulatora.
Jak wynika z danych raportu GUS „Ochrona środowiska 2021”, stan wód większości rzek w Polsce nie jest dobry. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie oraz budowę, utrzymanie i eksploatację własnych lub wspólnych z innymi gminami bądź wspólnych ze związkiem metropolitalnym stacji zlewnych, w przypadku gdy podłączenie wszystkich nieruchomości do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub powoduje nadmierne koszty. W e-booku "Gospodarowanie ściekami - wszystko co musisz o nim wiedzieć" znajdziesz przydatne informacje dotyczące odprowadzania ścieków i gospodarowania nimi.
Do Rządowego Centrum Legislacji 20 stycznia 2023 r. wpłynął projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych i transportu nieczystości ciekłych.
Z reguły przebudowa, rozbudowa czy modernizacja oczyszczalni ścieków wymaga zmiany pozwolenia wodnoprawnego lub pozwolenia zintegrowanego. Formalna różnica polega na tym, że w przypadku pozwolenia wodnoprawnego należy wystąpić o nową decyzję, wygaszając tym samym aktualną. Natomiast do obowiązującego pozwolenia zintegrowanego wydanego dla instalacji wraz z oczyszczalnią ścieków przemysłowych można wprowadzić zmiany, gdyż pozwala na to konkretny przepis prawny. W e-booku znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.