Koniec Wód Polskich w roli regulatora taryf?
Związek Miast Polskich wyraził swoje stanowisko w sprawie kryzysu w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków spowodowanego przez PGW Wody Polskie. ZMP żąda, by odebrano Wodom Polskim uprawnienia regulatora.
Związek Miast Polskichna podstawie m.in. informacji od przedstawicieli miast i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych stwierdził, że PGW Wody Polskie nie przestrzega przepisów art. 24 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Chodzi o kryteria określania taryf za wodę i ścieki oraz trybu i terminów rozpatrywania wniosków.
Czego Wody Polskie nie przestrzegają?
Postulaty zgłaszane przez środowisko samorządowe oraz komisje senackie dotyczą przejrzystych zasad rozpatrywania wniosków taryfowych, takich jak:
- bezzwłoczne rozpatrywanie wniosków o skrócenie okresu obowiązywania obecnych taryf,
- uwzględnienie rzeczywistej, wysokiej dynamiki ich wzrostu w ostatnich miesiącach,
- uwzględnienie aktualnych wskaźników makroekonomicznych,
- uwzględnienie w pełnym wymiarze wzrostu cen energii i materiałów,
- uwzględnienie wzrostu wynagrodzeń odpowiednio do rzeczywistej dynamiki płac w kraju,
- uwzględnienie w pełnym wymiarze amortyzacji, zapewniającej zarówno odtworzenie i utrzymanie istniejących środków trwałych, jak i realizację zatwierdzonych planów modernizacji i inwestycji,
- uwzględnienie faktycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia,
- uwzględnienie realnego wzrostu kosztów eksploatacyjnych,
- uwzględnienia rzeczywistego wzrostu kosztów hurtowego zakupu wody oraz hurtowego odbioru ścieków w przedsiębiorstwach, których to dotyczy.
Zdaniem ZMP żadne z tych taryfowego postulatów nie zostały uwzględnione przez regulatora.
Żądania ZMP
W tej sytuacji Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich domaga się odebrania PGW Wody Polskie uprawnień regulatora w zakresie taryf za wodę i ścieki. Jednocześnie pragnie przywrócić te uprawnienia radom gmin.
Jeśli ten wniosek nie zostanie uwzględniony, ZMP oczekuje pilnej nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, poprzez wprowadzenie mechanizmu korekty taryf w sytuacjach nadzwyczajnych, analogicznie jak w ustawie - Prawo energetyczne dla cen ciepła. Ta procedura umożliwi szybkie uwzględnienie niezależnych od przedsiębiorstw zmian. Jeżeli projekt zmian w ustawie nie zostanie przyjęty, Związek domaga się skrócenia okresu obowiązywania taryfy z 3 lat do roku.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: miasta.pl