Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Prawo wodne obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. wprowadziło przepis, który wprost odnosi się do opłaty wodnej, w sytuacji gdy ma być wydana decyzja administracyjna (z znaczeniu dokumentu), w której ma zostać zawartych kilka pozwoleń wodnoprawnych.
Najwyższa Izba kontroli przeprowadziła kontrolę dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Okazuje się, że na poziomie krajowym administracja publiczna nie zapewniła prawidłowego planowania i monitorowania zadań w zakresie gospodarowania ściekami, z kolei samorządy gminne nie zapewniły prawidłowego zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz nadzoru nad postępowaniem z nimi.
Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie mogą przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przeciwnym wypadku taka decyzja może zostać cofnięta. Czy w trakcie wszczętej procedury cofnięcia pozwolenia można ubiegać się o pozwolenie na wprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji, do innego zakładu?
Z artykułu dowiesz się:
Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie powinny przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnych oraz parametrów określonych w umowach z odbiorami w tym przypadku z administratorami oczyszczalni.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera przepisy regulujące kwestię gospodarowania ściekami. Na co zwróci uwagę WIOŚ?
Z artykułu dowiesz się m.in. tego, za jakie niedociągnięcia w zakresie gospodarki wodno-ściekowej może karać WIOŚ
Polska do dzisiaj nie wdrożyła przepisów dyrektywy nr 91/271/EWG. Zgodnie z wytycznymi tej dyrektywy wszystkie państwa członkowskie powinny doprowadzić do tego, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wniosek taki powinien być złożony do właściwego organu w zakresie zgód wodnoprawnych, z pewnym wyprzedzeniem, np. pół roku przed upływem terminu ważności dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego, aby organ miał czas na analizę dokumentacji oraz przeprowadzenie postępowania administracyjnego, zgodnie z wymaganą procedurą.
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne prowadzące działalność w zakresie dostarczania wody i odbioru nieczystości ciekłych, działające jako spółka gminna, nie miały prawnego obowiązku udostępniania organowi wykonawczemu gminy, informacji dotyczących zużycia wody przez mieszkańców gminy. Obecnie jednak wójt, burmistrz lub prezydent miasta może poprosić o takie dane.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Gromadzenie wody opadowej na własnej działce jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia wysokości opłaty. Czy jednak połączenie kilku działek w jedną nieruchomość pozwoli na korzystniejsze wyliczenie opłaty?
Z artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się:
Podmiotami, które w Polsce dostarczają wody na masową skalę i - zasadniczo - ustalają ceny za wodę i odprowadzanie ścieków są przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Ale nie robią tego samodzielnie. Propozycje tych cen muszą najpierw złożyć we wniosku taryfowym kierowanym do organu regulacyjnego - Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Przedsiębiorstwa opracowują wnioski taryfowe na podstawie wytycznych zawartych w rozporządzeniu ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 27 lutego 2018 roku w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Na początku stycznia 2022 roku w strukturach Wód Polskich powstał Departament Rybactwa, którego głównym zadaniem jest przygotowanie rozwiązań systemowych dotyczących rybołówstwa i rybactwa.
Przepisy regulują ustalanie cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w oparciu o taryfę, która podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny. Istotny jest tu 45-dniowy termin, jaki ma organ na ocenę przedstawionego mu projektu taryfy.
Z artykułu dowiesz się jak nieporozumienia wokół sposobu stosowania mechanizmu ustalania cen wyjaśnia najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych?
Zgodnie z art. 24c ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków organ regulacyjny w terminie 45 dni od dnia otrzymania wniosku o zatwierdzenie taryfy musi:
Projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków zostaje sporządzony przez radę gminy na podstawie projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wod.-kan. Jeżeli na terenie jednej gminy działa kilka przedsiębiorstw, rada gminy na podstawie dostarczonych projektów przygotowuje jeden, uniwersalny regulamin.
Z artykułu dowiesz się, jakie kroki podjąć, gdy regulator wyda negatywną ocenę regulaminu dostarczania wody.