Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie z 31 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. 2022 poz. 89), które zakłada m.in. zmianę częstotliwości badań komunalnych osadów ściekowych.
Ścieki deszczowe pochodzące z bazy magazynowo-transportowej mogą zawierać substancje szkodliwe dla środowiska. Dlatego trzeba zadbać o ich prawidłowe odprowadzanie. Gdzie szukać wytycznych w tej kwestii?
Z artykułu dowiesz się:
Ruszyły konsultacje publiczne projektu VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (VI AKPOŚK). Wszyscy zainteresowani, mają możliwość zapoznania się z dokumentacją sprawy oraz składania uwag i wniosków do Ministra Infrastruktury do 14 stycznia 2022 r.
26 października 2021 r. ogłoszono na stronie Dziennika Urzędowego RP Monitor Polski obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 29 września 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłaty podwyższonej obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. (M. P. 2021 poz. 974). Co ono wprowadzi?
Ponad 80% wszystkich wytworzonych ścieków komunalnych wytworzonych w nieruchomościach niepodłączonych do kanalizacji w kontrolowanych gminach trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym. A w przypadku nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe - prawie 90% - tak wynika z raportu NIK.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Ministerstwem Infrastruktury i Wodami Polskimi łączą siły, aby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek.
Pralnie przemysłowe są jednym z największych konsumentów wody i generują bardzo dużo ścieków. Ich ilość w przybliżeniu jest równa ilości użytej wody technologicznej pomniejszonej o straty powodowane przez parowanie. Jak postępować z takimi ściekami? Czy pralnia musi mieć pozwolenie wodnoprawne?
Z artykułu dowiesz się:
jak zaklasyfikować ścieki z pralni
jak z nimi postępować
kiedy będziesz potrzebowała pozwolenia wodnoprawnego
czy musisz przeprowadzić badania ścieków
Jakość ścieków pralniczych surowych zależy od ilości zabrudzeń usuwanych podczas procesu prania wyrobów włókienniczych oraz ilości i jakości dodawanych środków piorących. Ścieki z pralni charakteryzują się podwyższoną zawartością środków powierzchniowo-czynnych. W badaniu tych ścieków oznaczane są: detergenty anionowe, detergenty niejonowe, ChZT, BZT5, chlorki, fosfor ogólny, azot ogólny oraz ogólny węgiel organiczny, odczyn surowych ścieków pralniczych.
Jeżeli w ściekach z pralni są obecna substancje szczególnie szkodliwe, a wytwórca tych ścieków chce podłączyć się kanalizacji innego podmiotu, to musi uzyskać pozwolenie wodnoprawne.
Zakończyły się konsultacje planów gospodarowania wodami raz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. W tegorocznych spotkaniach uczestniczyło ponad 3,5 tys. przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych mieszkańców oraz przedsiębiorców. Wpłynęło 2 tys. wniosków, które są obecnie analizowane.
Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?
Z artykułu dowiesz się:
jakie zmiany wprowadzi rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych
jakim procesom trzeba będzie poddać osady
jak przygotować osady do stosowania na gruncie
Projekt powstał w celu doprecyzowania przepisów w tym zakresie, ze względu na problemy i uwagi związane ze stosowaniem dotychczasowych wymogów określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych, wydanych na podstawie art. 96 ust. 3 ustawy o odpadach. Uwagi w tym zakresie były zgłaszane w szczególności przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Zgodnie z jego treścią zmiany nowe zasady ustalania opłat za pobór wód, zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2024 roku, a nie tak jak pierwotnie planowano od 1 stycznia 2022 roku.