SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

gospodarka wodno-ściekowa

Czy ścieki z pralni to ścieki przemysłowe? Jakie warunki powinna spełnić pralnia, żeby móc wprowadzać ścieki do kanalizacji?

Z artykułu dowiesz się:

jak zaklasyfikować ścieki z pralni 

jak z nimi postępować 

kiedy będziesz potrzebowała pozwolenia wodnoprawnego

czy musisz przeprowadzić badania ścieków 

Jakość ścieków pralniczych surowych zależy od ilości zabrudzeń usuwanych podczas procesu prania wyrobów włókienniczych oraz ilości i jakości dodawanych środków piorących. Ścieki z pralni charakteryzują się podwyższoną zawartością środków powierzchniowo-czynnych. W badaniu tych ścieków oznaczane są: detergenty anionowe, detergenty niejonowe, ChZT, BZT5, chlorki, fosfor ogólny, azot ogólny oraz ogólny węgiel organiczny, odczyn surowych ścieków pralniczych.

Jeżeli w ściekach z pralni są obecna substancje szczególnie szkodliwe, a wytwórca tych ścieków chce podłączyć się kanalizacji innego podmiotu, to musi uzyskać pozwolenie wodnoprawne.

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym są aktualizowane po raz pierwszy. Jakie są wyniki konsultacji społecznych

Zakończyły się konsultacje planów gospodarowania wodami raz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. W tegorocznych spotkaniach uczestniczyło ponad 3,5 tys. przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych mieszkańców oraz przedsiębiorców. Wpłynęło 2 tys. wniosków, które są obecnie analizowane. 

Nowe rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych - analiza zmian 

Z artykułu dowiesz się: 

jakie zmiany wprowadzi rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych 

jakim procesom trzeba będzie poddać osady 

jak przygotować osady do stosowania na gruncie 

Projekt powstał w celu doprecyzowania przepisów w tym zakresie, ze względu na problemy i uwagi związane ze stosowaniem dotychczasowych wymogów określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych, wydanych na podstawie art. 96 ust. 3 ustawy o odpadach. Uwagi w tym zakresie były zgłaszane w szczególności przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Nowe zasady ustalania opłat za pobór wody dopiero za 2 lata

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Zgodnie z jego treścią zmiany nowe zasady ustalania opłat za pobór wód, zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2024 roku, a nie tak jak pierwotnie planowano od 1 stycznia 2022 roku.

Sposoby na produkcję energii w oczyszczalni

Dla zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych koszt energii stanowi dużą część wartości usługi dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków. I jeśli nie uda im się go obniżyć, to muszą go przerzucać na wszystkich klientów, w tym mieszkańców. Jak zakłady wodociągowo-kanalizacyjne mogą poszukiwać sposobu rozwiązań uniezależniających je od zewnętrznych dostawców?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są sposoby pozyskiwania energii ze ścieków
  • jakie plusy wykorzystania biogazu
  • czy pompy ciepła to kosztowna inwestycja

Tym, co obecnie najbardziej pomaga oczyszczalniom w pozyskiwaniu energii, jest biogaz wytwarzany z osadów ściekowych. Może być on przerabiany na prąd i ciepło, a po oczyszczeniu nawet wprowadzany do sieci gazowej. Ten ostatni sposób wymaga jednak skomplikowanych i wciąż kosztownych zabiegów i obecnie nie jest jeszcze efektywny ekonomicznie.

Plusem biogazu jest także to, że energię pozyskuje się ciągle, nie ma uzależnienia od warunków zewnętrznych, jak przy fotowoltaice. Jeśli jednak jakiś zakład chce wytwarzać z biogazu więcej niż 40% energii potrzebnej mu do działania, to powinien zdobyć osady lub odpowiednie odpady z zewnątrz. Warto zatem aby oczyszczalnia np. przyjmowała osady z innych okolicznych oczyszczani. Może też wykorzystywać do produkcji biogazu wysokoenergetyczne odpady spożywcze takie jak zużyte oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, wysłodki buraczane.